Aktualności

Ostatnie zajęcia kursu samoobrony – Kontynuacja kampanii ,, Kręci mnie Bezpieczeństwo” zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozmawiano także na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Data publikacji 22.06.2017

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i środkach komunikacji publicznej oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa było tematem spotkania z uczestniczkami kursu samoobrony ,,Bądź Bezpieczna”. Kampania ,, Kręci mnie Bezpieczeństwo” organizowana jest pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Pomału dobiega końca IV już edycja kursu samoobrony dla Pań ,, Bądź Bezpieczna”.  W ramach tej edycji wczorajszym popołudniem  odbyły się ostatnie zajęcia XIV edycji kursu samoobrony dla Pań ,, Bądź Bezpieczna”. Przed Paniami pozostał jeszcze egzamin końcowy, który przeprowadzony zostanie w ciemnych pomieszczeniach piwnicznych Szkoły Podstawowej nr 10 oraz uroczyste zakończenie kursu. Egzamin odbędzie się poprzez przeprowadzenie symulacji napadu dwóch agresywnych mężczyzn. Panie ,,do piwnicy” będą wchodziły pojedynczo i zostaną wyposażone w kaski ochronne.

Wczoraj o godzinie 19:00 policjanci z ostrołęckiego zespołu komunikacji społecznej z uczestniczkami przeprowadzili zajęcia poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Omówiona została tematyka związaną z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić na drodze zarówno z perspektywy kierującego samochodem, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów.

Uczestniczki obejrzały także , m.in. film przygotowany w ramach kampanii społecznej "Krzyże Kurpiowszczyzny".  Wskazano na zagrożenia, które mogą wystąpić ,, na drodze” oraz wskazano sposoby na ich unikniecie.

Następnie przyszedł czas na zajęcia praktyczne z zakresu bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej , które przeprowadził instruktor technik i taktyk interwencji policyjnych st. asp. Robert Stypiński z Wydziału – Sztab Policji.

Zajęcia w autobusie były możliwe dzięki wieloletniemu partnerowi kursu tj. Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Ostrołęce, który udostępnił na potrzeby kursu nowoczesny autobus.

Po krótkim omówieniu teoretycznym i wskazaniu, m.in. sposobów działania ,, kieszonkowców” Panie miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności nabytych na wcześniejszych treningach.

W rolę ,, napastnika” wcielił się st. asp. Robert Stypiński. Szkolenie przyniosło pożądany efekt, ponieważ żadna z jego uczestniczek nie dała się zaskoczyć ,,agresorowi” skutecznie powalając do na ziemię.

Dzięki ekranom lcd, w które wyposażony był autobus uczestnik kursu obejrzały film dotyczący funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po jego projekcji ,,krok po krok” omówiono z uczestniczkami funkcjonowanie ,, Mapy” oraz pokazano jak dodawać nowe zgłoszenia.

 

mł. asp. Tomasz Żerańsk

KMP Ostrołęka

 

 

Powrót na górę strony