Aktualności

Właściwa reakcja mieszkańca Ostrołęki. Z uwagi na zapowiadane wysokie temperatury nie zostawiajmy dzieci, osób starszych, ani też zwierząt w rozgrzanym samochodzie, nawet podczas ,,zakupów”

Data publikacji 10.07.2017

Mieszkaniec Ostrołęki widząc dzieci pozostawione w aucie odpowiednio zareagował i nie widząc osoby dorosłej obok wezwał na miejsce patrol policji. Zbliżają się ,,upały”, w naszym aucie pozostawionym na słońcu bardzo szybko wzrasta temperatura. Nieodpowiedzialne zachowanie dorosłych, czy też zwykłe roztargnienie, mogą być przyczyną tragedii tych najmłodszych. Dlatego apelujemy do rodziców o poważne podchodzenie do tego zagrożenia.

Dzisiaj około godziny 10:30 ostrołęccy mundurowi zostali wezwani na interwencję zgłoszoną przez 28 – letniego ostrołęczanina. Mężczyzna przechodząc obok pojazdu na jednej z głównych ulic naszego miasta zauważył w mim dwójkę dzieci znajdujących się w aucie. Nie widząc z nimi osoby dorosłej zawiadomił o tym fakcie policję. Policjanci po dotarciu na miejsce zastali zgłaszającego oraz siedzącą w aucie dwójkę dzieci wieku około 10 lat.

Po około 10 minutach do ,,auta” wróciła mama dzieci informując, że była na zakupach. Według osoby zgłaszającej dzieci były pozostawionej w aucie bez opieki około 20 minut. Nikomu nic się nie stało, natomiast musimy pamiętać, że aucie pozostawionym ,,na słońcu” już po krótkim czasie temperatura wzrasta nawet do ponad 60 stopni. Taka sytuacja stanowi ogromne zagrożenie dla znajdujących się tam.

Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów o odpowiedzialne zachowanie podczas opieki nad małoletnimi. Nie zostawiajmy dziecka w samochodzie nawet na chwilę. Zabierzmy je ze sobą za każdym razem, gdy idziemy do sklepu czy na pocztę.

Podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej krótkiej chwili wydarzy się tragedia.


Dlatego radzimy rodzicom, aby najpierw pomyśleli o konsekwencjach swojego zachowania, a nie zastanawiali się nad tym jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia. Chwila beztroski może być przyczyną ogromnej tragedii. Pamiętajmy, że to my ,,rodzice i opiekunowie” powinniśmy umieć przewidywać różnego rodzaju zagrożenia i myśleć i za siebie i za ,,najmłodszych”.

Do osób postronnych apelujemy o czujność! Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna – nie bójmy się zareagować! Nie przechodźmy obojętnie wobec płaczu dochodzącego z samochodu. Czujność przypadkowych osób może wtedy uratować życie.

Za każdym razem wzywajmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.


Działamy w stanie wyższej konieczności, dlatego nasza reakcja powinna być natychmiastowa i odważna. Zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie zdrowia bądź życia tej osoby.


To samo dotyczy zwierząt pozostawionych w samochodzie. Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić im nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

 Rozmawiajmy z członkami rodziny, czy też opiekunami naszych dzieci o tego rodzaju zagrożeniach.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony