Aktualności

Oszustwo podczas internetowych zakupów – podczas tego rodzaju zakupów stosujmy zasadę ograniczonego zaufania

Data publikacji 12.07.2017

Zakupy poprzez Internet są coraz bardziej popularne. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności. O tym, że oszuści nie mają ,, wakacji” przekonała się mieszkanka naszego powiatu podczas zakupu telefonu komórkowego.

Do ostrołęckiej komendy policji wpłynęło kolejne zgłoszenie o oszustwie podczas internetowych zakupów. Tym razem  mieszkanka naszego  powiatu poinformowała, że 20 czerwca bieżącego roku kupiła za pośrednictwem popularnego portalu aukcyjnego telefon komórkowy za kwotę 1710 złotych.


 Po dokonaniu zakupu  wpłaciła na konto sprzedającego ustaloną kwotę pieniędzy. Jednak do chwili obecnej nie otrzymała zamówionej przesyłki, ani też zwrotu gotówki. Wielokrotne próby nawiązania kontaktu z osobą sprzedającą nie przyniosły rezultatu.

 Sprawą dalej zajmują się policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją ostrołęckiej komendy.

Podczas robienia tego rodzaju transakcji pamiętajmy o zachowaniu daleko idącej ostrożności. Towar, którego cena odbiega znacząco od ceny innych podobnych produktów już powinien wzbudzić u nas czujność. Tak samo jak brak numeru telefonu i innych danych kontaktowych dotyczących osoby sprzedającej. Kontakt jedynie za pomocą np. zakładki ,,napisz wiadomość” również powinien wzbudzić nasze podejrzenie.

Jeśli robimy zakupy w firmach, które znajdują się ,w sieci” sprawdźmy dokładnie, czy numer  konta na które mamy przelać ustaloną kwotę pieniędzy podany przez osobę sprzedającą jest taki sam, jak ten, który jest zamieszczony na oficjalnej stronie firmy.

Najbezpieczniejszą formą płatności w przypadku internetowych zakupów będzie ta ,,za pobraniem”.


mł. asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony