Aktualności

Ostrołęccy seniorzy #ZnająTeNumery – wiedzą również jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 19.10.2023

Już jutro Europejski Dzień Seniora, dlatego ostrołęccy policjanci spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku w Ostrołęce by porozmawiać o bezpieczeństwie osób starszych i zapoznania ich ze zrozumiałym algorytmem zachowań w sytuacjach potencjalnego zagrożenia.

Spotkanie było świetną okazją do porozmawiania o bezpieczeństwie seniorów. Z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach z seniorami spotkali się policjanci z ostrołęckiego Wydziału Prewencji, którzy każdego roku przeprowadzają setki spotkań profilaktycznych zarówno z dziećmi, młodzieżą oraz seniorami.

 

 Mundurowi podczas prelekcji przedstawili i omówili metody oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, jak również te na „dopłatę do rachunku”, fałszywe inwestycje w spółki skarbu państwa, internetowe miłości, czy fałszywe prośby o pożyczki pieniędzy z wykorzystaniem kodów szybkiej płatności.

Seniorzy chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami. Policjanci odpowiadali na wszelkie pytania i wątpliwości seniorów oraz wskazywali jak należy się zachować w sytuacjach gdy odbiorą taki telefon lub otrzymają wiadomość z nieznanym linkiem lub prośbą o pieniądze.

Dbajmy o naszych seniorów, edukujmy ich, a przede wszystkim pamiętajmy o nich i utrzymujmy z nimi stały kontakt, by wiedzieli, że zawsze mogą na nas liczyć.

Podczas spotkania mundurowi rozmawiali również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w szczególności w kontekście korzystania z elementów odblaskowych, które potrafią uratować ŻYCIE.

POLICJA OSTROŁĘKA:

Pamiętajmy,  prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.

Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, zwłaszcza sprawach operacyjnych. Nie  podawajmy obcym  osobom naszych numerów telefonów, ani też pod żadnym pozorem adresu naszego mieszkania. Nie wpuszczajmy do domu nieznanych nam osób. Poprośmy rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.

Uważajmy na to co podpisujemy

Często słyszymy o przedstawicielach różnych firm, którzy pod pretekstem obniżenia rachunków namawiają nas do złożenia podpisów na nowych umowach. Pamiętajmy, że zanim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty powinniśmy dokładnie zapoznać się z ich treścią-jeden nieświadomie złożony podpis może mieć dla nas negatywne konsekwencje.

Apelujemy do rodzin Seniorów, aby rozmawiali ze swoimi Dziadkami , czy też Babciami o wspomnianych zagrożeniach i wskazywali im w jaki sposób mają zachować się w sytuacji, kiedy np. otrzymają telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy!

 

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony