Aktualności

Kliknął w nieznany link i z jego konta zniknęły pieniądze - bądźmy ostrożni podczas internetowych transakcji

Data publikacji 09.11.2023

O tym jak ważna jest ostrożność podczas transakcji internetowych przekonał się 25-letni mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna podczas sprzedaży swojej tuby basowej kliknął w nieznany mu link przesłany od potencjalnego kupca, dzięki któremu miał otrzymać pieniądze za sprzedany towar. Następnie wykonał polecenia osoby podszywającej się za pracownika banku. W ten sposób zamiast wpłaty pieniędzy za tube z jego konta zniknęła kwota 2900 złotych. Apelujemy, aby nie otwierać nieznanych nam linków i wiadomości. W zdecydowanej większości są to oszustwa!

Policja Ostrołęka ostrzega: Przestępcy tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Podobnie, jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swoje dane. Zachowujmy rozsądek i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak przebiega atak?

  • Sprzedający wystawia produkt lub usługę na portalach sprzedażowych.
  • Do sprzedającego odzywa się osoba rzekomo zainteresowana zakupem i wypytuje o szczegóły. Kontakt najczęściej następuje przez popularne komunikatory.
  •  Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany bezpośrednio w rozmowie przez komunikator lub w wiadomości e-mail, SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy, lub usługę kurierską.
  • Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana strona, wyglądająca dla sprzedającego wiarygodnie, gdyż może tam zobaczyć np. zdjęcie i cenę swojego produktu. Strona może też łudząco przypominać stronę banku. Na tej stronie znajduje się ponadto miejsce do wpisania: karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS) lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody).
  • Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki, stając się pokrzywdzonym.

 Pamiętaj, że:

  • dane dostępowe do konta, dane karty płatniczej oraz dane osobowe to informacje, które powinny być zawsze chronione — nie należy ich udostępniać osobom nieuprawnionym. Ujawniając je, narażamy się na utratę swoich pieniędzy, a nawet zaciągnięcie kredytu lub pożyczki;
  • jeśli ktoś wywiera presję i wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań – to może być próba ataku;
  • warto zweryfikować wiadomość pod kątem poprawności językowej (np. czy jest napisana poprawną polszczyzną, nie zawiera literówek lub innych błędów).

 

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony