Aktualności

Reaguj, gdy widzisz osobę narażoną na wychłodzenie organizmu! – Kontynuacja policyjnych działań „Pomocna Dłoń”

Data publikacji 22.11.2023

Kiedy panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, czy w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają się z apelem o reakcję w przypadku ujawnienia osób, których zdrowie jest zagrożone z powodu niskich temperatur. Zgłaszajmy takie przypadki pod numer alarmowy 112. Wystarczy jeden telefon, żeby uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Z uwagi na porę roku nadchodzi trudniejszy czas dla osób bezdomnych oraz mieszkających samotnie. Dlatego powinniśmy wszyscy wykazywać się empatią, zrozumieniem i niesieniem pomocy do osób, którzy jej potrzebują np. osobom bezdomnym narażonych na, m.in.  wychłodzenie organizmu. 

Chcąc dotrzeć z pomocną dłonią do jak największej liczby osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu  Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta Ostrołęka, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce  kontynuuje działania w ramach podpisanego porozumienia, dzięki któremu odbywałją się cykliczne kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać. W akcję włączył się także Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Ostrołęce, dzięki nawiązanej współpracy w autobusach miejskich zostały umieszczone informację dotyczące działań w tym zakresie oraz numery telefonów do służb i instytucji, które udzielają pomocy osobom bezdomnym oraz mieszkającymi samotnie.

Pomysłodawcą działań jest Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Piotr Góralczyk. W ramach porozumienia ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób. W ostrołęckiej komendzie został wyznaczony także koordynator asp. szt. Magdalenę Eliszasz, który zajmuję się tą jakże ważną problematyką.

W ramach działań dziś policyjne patrole, kontrolują miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się znajdować. Mundurowi codziennie sprawdzają  klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki czy ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują także osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz będą przestrzegać o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.

W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udziela osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.

Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie  dzięki  Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.

Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania osoby te nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie.

Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony