Seniorka straciła oszczędności życia metodą na FAŁSZYWEGO POLICJANTA - jak najszybciej ostrzeżmy członków naszych rodzin przed działaniami oszustów!
80-letnia mieszkanka Ostrołęki odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją o tajnej akcji prowadzonej przeciwko przestępcom. Niestety seniorka uwierzyła w wymyśloną przez oszustów historię. Pobrała blisko 30 tysięcy złotych z banku i przekazała je obcemu mężczyźnie. Apelujemy o maksymalną czujność, ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie będzie żądał od nas pieniędzy. Nie dajmy się nabrać na wymyślone historie, sprawdźmy wiarygodność informacji, zanim podejmiemy decyzję związaną z naszymi oszczędnościami. Prosimy także rodziny o ostrzeżenie seniorów przed takim działaniem oszustów. Apelujemy także do pracowników banków, aby również byli wyczuleni na takie sytuacje i uświadamianie osób starszych, które wypłacają duże sumy, że mogą w ten sposób zostać oszukani.
Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów są cały czas aktywni. Podszywają się pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny czy znajomych. Zawsze jednak chcą, aby przekazać im pieniądze przez tajemniczego kuriera, porzucając na ulicy czy wykonując przelew.
Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosiła się 80-letnia kobieta, która poinformowała o oszustwie na jej szkodę metodą na fałszywego policjanta.
Seniorka zawiadomiła, że 2 lutego bieżącego roku odebrała na telefon stacjonarny telefon od mężczyzny, który przedstawił się za policjanta. W rozmowie mężczyzna poinformował, że oszuści chcą zaciągnąć kredyt na jej zmarłego męża. Przekazał także ostrołęczance, że niebawem otrzyma ona wezwanie do spłaty kredytów, których nie zaciągnęła.
Fałszywy policjant powiedział również, że jest na tropie przestępców, którzy wyłudzają kredyty, jednak do ich zatrzymania potrzebna jest pomoc 80-latki.
Miała ona polegać na wypłacie z banku wszystkich pieniędzy i przekazaniu ich policjantowi na czas policyjnej akcji. Rozmówca zapewnił przy tym, że zaraz po zakończeniu działań gotówka zostanie jej zwrócona.
Niestety seniorka uwierzyła w historię wymyślone przez oszustów. Poszła do banku, po wypłaceniu gotówki przekazała ją obcemu mężczyźnie. W wyniku działania oszustów 80-latka straciła 27 tysięcy złotych.
Policjanci apelują! Funkcjonariusze Policji nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. Nigdy też nie żądają wypłaty pieniędzy, nie wnoszą o ich przekazanie, dokonanie wpłaty na określone konto, czy pozostawienie we wskazanym miejscu. Prosimy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu, bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przestrzegamy również przed przekazywaniem jakichkolwiek pieniędzy, czy innych rzeczy wartościowych osobom obcym.
Pamiętajmy, aby o takich zdarzeniach rozmawiać z najbliższymi, a zwłaszcza seniorami, których łatwowierność i dobre serce wykorzystują oszuści. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy krewnych, że mogą do nich zatelefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów i przedstawicieli banków.
Metod działania oszustów jest wiele, natomiast wszystkie sprowadzają się do przekazania pieniędzy, bądź kosztowności. Stąd tak ważne jest, abyśmy uświadomili naszych seniorów, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy obcym osobom i nie informowali o zgromadzonych oszczędnościach. Przekażmy im, że kiedy otrzymają telefon z prośbą o pieniądze mogą być pewni, że mają do czynienia z PRZESTĘPCAMI!
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka