Aktualności

Hejt i prawa człowieka tematami spotkań policjantów z uczniami w ramach akcji „KURPIE NIE HEJTUJĄ”

Data publikacji 23.02.2024

Policjantki zajmujące się profilaktyką społeczną w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce dziś przeprowadzili cykl spotkań w II Liceum Ogólnokształcącym, którym tematem przewodnim był hejt i prawa człowieka. W tym tygodniu podobne spotkania odbyły się także w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle.

Podczas pogadanki policjantki  w ramach prowadzonej w KMP Ostrołęka akcji „KURPIE NIE HEJTUJĄ” rozmawiały o bezpieczeństwie z Internecie. Mówiły, czym jest przemoc i jak sobie z nią radzić? Funkcjonariuszki mówiły również o  korzyściach płynących z możliwości, jakie daje Internet, ale także opowiedzieli o zagrożeniach jakie ze sobą niesie.

 Podkreślili, że cyberprzemoc charakteryzuje się wysoką anonimowością sprawcy oraz „znaczną siłą rażenia". Jest szczególnie groźna, gdy jest kierowana w stosunku do dzieci i młodzieży. Ponadto nie dotyczy tylko bezpośrednio ofiary, ale wpływa na całą grupę, w której funkcjonuje osoba poddana cyberprzemocy.

Policjantki podczas spotkań omówiły znaczenie słowa „hejt” i pojęcie „mowa nienawiści” , a także wytłumaczyły jak te zjawiska mają  wpływ na  naruszenie praw człowieka. Uczniowie zostali poinformowali o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz gdzie mogą szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania.    

Tego rodzaju spotkania mają jeden cel - uchronić młodzież przed różnego rodzaju zagrożeniami, na które może się natknąć w okresie dorastania, a także wskazanie na konkretnych przykładach właściwego wzorca zachowań.

Pamiętajmy, że czasami nawet jedno słowo może wyrządzić komuś olbrzymią krzywdę. Ofiara hejtu ma często obniżone poczucie wartości, które może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Osoba, która jest hejtowana żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet podjąć próby samobójcze, dlatego też reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego! Szczególnie pomóżmy, jeśli ofiarą hejtu są ci, którzy nie potrafią się jeszcze bronić.

Pamiętajmy, że hejter może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zarówno karnej jak i cywilnej.

Uczniowie w trakcie spotkania dowiedzieli się również  jakie mamy prawa człowieka, jaki jest stopień ich ochrony oraz jakie są polskie i międzynarodowe organy praw człowieka.

W tym tygodniu podobne spotkania odbyły się także w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony