UWAŻAJMY: ZNAJOMY Z PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWEGO, KTÓRY PROSI O PIENIĄDZE MOŻE BYĆ OSZUSTEM!
Mieszkanka powiatu ostrołęckiego zgłosiła, że ktoś włamał się do niej na konto na portalu Facebook, a następnie porozsyłał wiadomości poprzez komunikator Messenger do znajomych z prośbą o kodu do szybkiej płatności. Jeden z jej znajomych uwierzył, że koleżanka potrzebuje pilnej pomocy finansowej przelewając oszustom w sumie 600 złotych. To popularna forma oszustwa wykorzystująca system szybkiej płatności. Można jej unikać kontaktując się telefonicznie lub osobiście z osobą która prosi o pożyczkę. Uwaga! Nie należy opisywać na prośbę przez komunikator Messenger, ponieważ jest on powiązany z kontem przejętym przez oszusta.
Przestępcy korzystają z wielu metod oszustw. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu szybkiej ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu płatności, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.
W ten właśnie sposób przestępstwa dokonano przy pomocy konta na portalu społecznościowym 25-letniej mieszkanki naszego powiatu. Oszuści dokonali włamania na jej profil, a następnie porozsyłali wiadomości jej znajomych z listy kontaktów. Niestety jeden z jej internetowych znajomych myśląc, że jej pomaga za pomocą do szybkiej płatności przelał w sumie 600 złotych.
Zanim przekażemy komukolwiek kod do szybkiej płatności, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!
Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.
Historii i legend oszustów jest wiele i są na bieżąco aktualizowane przez przestępców. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka