Chciała sprzedać szafkę za 850 złotych, kliknęła w link i straciła 11000 złotych - pamiętajmy, że wchodząc w nieznany link możemy stracić oszczędności życia!
Niestety pomimo wielokrotnych ostrzeżeń w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które nieświadomie klikają w nadesłane im linki, m.in. pod pretekstem np. otrzymania zapłaty za wystawiony do sprzedaży towar, bądź zapłatę za kuriera oraz podają nieznajomym kody do szybkiej płatności. Właśnie w taki sposób została oszukana 25-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego. Pamiętajmy, że jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Nigdy nie przekazuj i nie przepisuj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail/komunikator/SMS.
Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosiła się mieszkanka powiatu ostrołęckiego, która zawiadomiła o oszustwie podczas sprzedaży w internecie przez nią przedmiotu. Dodała, że w miniony poniedziałek wystawiła na popularnym portalu społecznościowym szafkę za kwotę 850 złotych.
Niedługo po tym otrzymała informacje od rzekomego kupca o nazwie „Shannon Williams”, który był zainteresowany zakupem. Mężczyzna zaproponował, że wyśle kuriera po odbiór szafki, a pieniądze przeleje jej na konto.
25-latka podała potencjalnemu kupcowi swój adres mailowy, na który od rzekomego kuriera otrzymała link, który kliknęła. Pomimo wielokrotnych prób sprzedająca nie mogła zalogować się na swoje konto. Taką właśnie informacje przekazała kurierowi, który polecił jej aby podała mu kody do szybkiej płatności.
Niestety kobieta na to się zgodziła w wyniku czego została oszukana na kwotę blisko 11000 złotych.
Pamiętajmy o zachowaniu zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.
Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych do naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać!!!
W przypadku otrzymania telefonu, bądź informacji od potencjalnego kupującego zawsze powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania i nie działać pod wpływem emocji.
Nie pozwalajmy się namówić na transakcję poprzez podejrzane aplikację, bądź linki. Takie zachowanie z pewnością zmniejszy ryzyku, ze zostaniemy oszukani.
Rozmawiajmy ze swoimi znajomymi, rodzina na temat tego rodzaju oszustw i ostrzeżmy ich zanim zostaną oszukani!
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka