Aktualności

UWAGA NA WYSOKIE TEMPERATURY!

Data publikacji 03.08.2017

Wakacje to czas rozluźnienia, relaksu i odpoczynku. Czekaliśmy na wyższe temperatury powietrza, które sprzyjają różnorakim formom spędzania wolnego czasu. Nie możemy jednak zapominać o bardzo istotnym zagrożeniu, jakie przynosi letnie słońce i wysoka temperatura powietrza. Nie pozostawiajmy dzieci, osób starszych ani zwierząt w szczelnie zamkniętych pojazdach, a także w miejscach, w których narażone byłyby one na bezpośrednie działanie słońca. Takim zachowaniem możemy narazić je na niebezpieczeństwo pogorszenia stanu zdrowia, a nawet na śmierć.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce apelują, aby nie bagatelizować opisanego problemu. Brak rozsądku, wyobraźni czy też spożycie alkoholu w połączeniu z upałami może skutkować zaistnieniem tragicznych wydarzeń w naszym życiu. Zwracajmy uwagę na osoby, które spożywają alkohol i będąc pod jego wpływem nie są w stanie uchronić się przed palącym słońcem. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem i nawet na chwilę nie pozostawiać w samochodzie dzieci, seniorów i zwierząt. Temperatura wewnątrz pojazdu może wielokrotnie przekroczyć temperaturę panującą na zewnątrz i łatwo wtedy dochodzi do przegrzania organizmu mogącego prowadzić do śmierci.

Może nam się wydawać, że odchodzimy od samochodu jedynie na chwilę. Nie zdajemy sobie sprawy z przecież tak szybko płynącego czasu. Narażamy w ten sposób naszych bliskich na poważne niebezpieczeństwo. Nie róbmy tego! Pamiętajmy, że już nawet w ciągu kilku – kilkunastu minut temperatura w zamkniętym pojeździe może wrosnąć do poziomu zagrażającego naszemu życiu.

Apelujemy o to, byśmy nie byli obojętni na takie sytuacje! Widząc osobę lub zwierzę w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu, poinformujmy o tym niezwłocznie policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Nie bójmy się podjąć działania! To właśnie nasza szybka reakcja i zdecydowanie może uratować komuś życie.

 

 

 

mł. asp. Krzysztof Kolator

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony