Rowerzysto! Jesteś gotowy do sezonu?
Wiosna i coraz wyższe temperatury sprawiają, że chętnie przesiadamy się na jednoślady. I choć taki sposób przemieszczania na pewno jest korzystny dla naszego zdrowia, to rowerzyści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić swój sprzęt, a przede wszystkim przypomnieć sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego. Tylko ich przestrzeganie może uchronić przed niebezpiecznymi sytuacjami wszystkich użytkowników dróg.
Jazda rowerem staje się nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale i bardzo popularnym środkiem transportu. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto sprawdźmy, czy nasz jednoślad posiada obowiązkowe wyposażenie:
- oświetlenie przednie w kolorze białym lub żółtym, które świeci światłem ciągłym lub migającym,
- oświetlenie tylne świecące w sposób ciągły lub migający,
- tylny odblask w czerwonym kolorze,
- sprawny hamulec,
- dzwonek.
Rowerzysto!
- używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
- korzystaj z dróg dla rowerów,
- przestrzegaj przepisów,
- nie wymuszaj pierwszeństwa,
- sygnalizuj odpowiednio wcześnie wykonywane manewry (skrętu, zmiany pasa ruchu),
- korzystaj z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.
Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta na chodniku:
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
Rowerzyści nie bez powodu określani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć. Dlatego przypominamy również o kasku oraz elementach odblaskowych. I chociaż w aktualnie obowiązujących przepisach ma obowiązku ich używania, musimy pamiętać, że zakładając kask, chronimy głowę - najbardziej narażoną na urazy część ciała. Natomiast kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe czy opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Pamiętajmy! Dla każdego z nas jest miejsce na drodze. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku, to niekorzystny czynnik wpływający na nasze wspólne bezpieczeństwo. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.
kom. Tomasz Żerański