Aktualności

OSTROŁĘCCY POLICJANCI ROZPOCZYNAJĄ KAMPANIĘ SKIEROWANĄ NA OCHRONĘ OSÓB STARSZYCH PRZED OSZUSTAMI „BEZPIECZNY SENIOR”

Data publikacji 17.05.2024

Dziś funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce rozpoczęli zakrojoną na dużą skalę kampanię skierowaną przede wszystkim na ochronę seniorów przed atakami oszustów posługującymi się metodami na wnuczką, bądź policjanta próbujących od nich wyłudzić pieniądze. W jej ramach na terenie Ostrołęki powstały już 3 duże bilbordy, oprócz tego setki plakatów zostanie umieszczonych na tablicach ogłoszeniowych urzędów i instytucji. Dodatkowo na monitorach zamontowanych w autobusach ostrołęckiego MZK Sp. z o.o. w Ostrołęce oraz telewizji internetowej będą wyświetlane plakaty ostrzegające osoby starsze przed działami oszustów. Akcja zostanie zwieńczona krótkim spotem, w którym wezmą udział seniorki, które rzeczywiście padły ofiarą oszustów na terenie naszego miasta. Powyższe działania wsparł także Urząd Miasta w Ostrołęce i Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Bezpieczeństwo seniorów jest jednym z priorytetów policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Dowodem na to jest prowadzonych wiele działań profilaktycznych i informacyjnych, których celem jest ochrona osób starszych przed różnymi metodami działań oszustów chcących wyłudzić od seniorów pieniądze.

Dzięki temu w wielu przypadkach nasi seniorzy do których dzwonią oszuści są świadomi tego zagrożenia i nie pozwalają się oszukać. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy to osoby starsze kierujące się chęcią pomocy wierzą oszustom, w wyniku czego tracą oszczędności.

Dlatego mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce cały czas szukają nowych sposobów dotarcia do największej liczby seniorów, aby ostrzec ich przed działaniem przestępców. Ostatnim z nich jest rozpoczynająca się dziś akcja „BEZPIECZNY SENIOR”, w którą włączyli się także: Urząd Miasta Ostrołęki oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Jest ona podzielona na trzy etapy i jest długofalowa, jej zakończenie jest przewidziane na koniec sierpnia.

W pierwszym etapie akcji w najbardziej uczęszczanych miejscach Ostrołęki tj. przy ul. Inwalidów Wojennych, Sienkiewicza oraz Sikorskiego powstały trzy duże bilbordy o treści

” SENIORZE – NIE ODDAWAJ PIENIĘDZY OSZUSTOM. PAMIĘTAJ POLICJA NIGDY NIE PROSI O WYKORZYSTANIE TWOICH PIENIĘDZY DO SWOICH DZIAŁAŃ I NIE ŻĄDA ICH PRZEKAZANIA OBCYM OSOBOM”.

Ponadto w autobusach  ostrołęckiego MZK oraz telewizji internetowej będą wyświetlane plakaty ze zbliżoną treścią ostrzegające osoby starsze przed działami oszustów.

W kolejnym etapie działań na terenie Ostrołęki zostanie rozkolportowanych kilkaset plakatów i ulotek promujących bezpieczeństwo osób starszych. Zostaną one umieszczone w urzędach, instytucjach  oraz spółdzielniach mieszkaniowych. Dodatkowo dzielnicowi z Ostrołęki będą odwiedzać seniorów w ich domach rozmawiając z nim na temat najczęstszych metod działania oszustów, a także wskażą im sposoby na uniknięcie tego rodzaju zagrożenia. Ulotki promujące bezpieczeństwo seniorów trafią także do korporacji taksówkarskich.

Koniec akcji zostanie zwieńczony krótkim spotem, w którym wezmą udział seniorki, które rzeczywiście padły ofiarą oszustów na terenie naszego miasta. Przedstawią one sytuację, w jaki sposób zostały oszukane oraz na co należy uważać w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Policja Ostrołęka: należy pamiętać, że to właśnie dzięki mieszkańcom, rodzinom osób starszych wszelkie tego rodzaju działania profilaktyczne mogą mieć spotęgowany efekt. Rozmowy z seniorami np. podczas niedzielnego obiadu na temat powyższych zagrożeń mogą uchronić ich przed działaniem oszustów, a w efekcie utraty oszczędności nawet całego życia.

Dlatego tak ważne jest, aby uświadomić seniorów i wskazać im sposób postępowania w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy. Powiedzmy im także, że żaden policjant, funkcjonariusz innych służb, czy prokurator nie ma prawa żądać pieniędzy. Jeżeli to robi to znak, że rozmawiamy z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zakończyć połączenie.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

  • bilbord kampanii BEZPIECZNY SENIOR
  • bilbord kampanii BEZPIECZNY SENIOR
    bilbord kampanii BEZPIECZNY SENIOR
  • bilbord kampanii BEZPIECZNY SENIOR
    bilbord kampanii BEZPIECZNY SENIOR
Powrót na górę strony