Aktualności

Komenda przeżyła oblężenie - policyjna Noc Muzeów była strzałem w dziesiątkę

- Tata, to była moja najfajniejsza wizyta na Policji - mówił 7-letni Adaś, do swojego ojca tuż po wyjściu z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, która kolejny raz wzięła udział w Nocy Muzeów. Zwiedzających przywitał Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec. A później było tyle atrakcji, że każdy znalazł coś dla siebie.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

W tym roku trzeci raz w Nocy Muzeów brała udział Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. Tuż przed uroczystym otwarciem Nocy Muzeów odbyła się musztra paradna w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Klas Policyjnych Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu. O godz.18 wszystkich zwiedzających przywitał Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec.

Przed wejściem do budynku KWP na zwiedzających czekały pojazdy, które w codziennej służbie wykorzystują mazowieccy policjanci. Ze względu na hasło tegorocznej Nocy Muzeów - „Czar PRL”, odwiedzający KWP mogli także zobaczyć pojazdy, które służyły milicjantom w latach osiemdziesiątych.

W czasie imprezy odbył się finał 6 Rajdu Kazimierza zorganizowanego przez Muzeum Motoryzacji, Służb Mundurowych i Techniki Użytkowej w Radomiu oraz Fundację „Ratujmy od zapomnienia”.

W Sali Tradycji KWP można było zobaczyć m.in. mundury, zdjęcia oraz starą broń. Wystawa została przgotowana przy współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W sali konferencyjnej wszyscy chętni mogli zapoznać się, jak wyglądała praca technika kryminalistyki w latach 30-tych XX wieku oraz obejrzeć film „Z Kart Historii: Przestępczość II Rzeczypospolitej” zrealizowany przez Muzeum Policji KGP.

Na parkingach między KWP oraz KMP można było  bezpłatnie oznakować rower oraz odwiedzić stoiska przygotowane przez policjantów z wydziałów Prewencji, Ruchu Drogowego, Wydziału Konwojowego, Kadr i Szkolenia, Laboratorium Kryminalistycznego, Oddziału Prewencji Policji w Radomiu. Dla najmłodszych czekało wiele atrakcji, m.in przygotowanych też m.in. przez policjantów z KMP w Radomiu, a także przejażdżki mini radiowozem, konkursy z nagrodami, a dla starszych - darmowa grochówka. 

Dla wszystkich chętnych była również możliwość sprawdzenia się na torze sprawnościowym, który jest jednym z etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji.

Pierwszy raz dla zwiedzających otworzona była strzelnica, czyli miejsce, do którego na co dzień mają dostęp tylko policjanci, a tam każdy z uczestników mógł zobaczyć pokaz technik i taktyk interwencji oraz specjalistyczne wyposażenie policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu.

Nie mniej emocji wśród zwiedzających wzbudził pokaz tresury psów policyjnych oraz dynamiczny pokaz zatrzymania niebezpiecznego przestępcy, który przygotowali policyjni „specjalsi”.

Noc Muzeów w KMP w Płocku

Zespół Prasowy KWP

Film Komenda przeżyła oblężenie - policyjna Noc Muzeów była strzałem w dziesiątkę

Opis filmu: Komenda przeżyła oblężenie - policyjna Noc Muzeów była strzałem w dziesiątkę

Pobierz plik Komenda przeżyła oblężenie - policyjna Noc Muzeów była strzałem w dziesiątkę (format mp4 - rozmiar 34.93 MB)

Powrót na górę strony