Piesi pod specjalnym nadzorem policjantów - Aktualności - KPP w Wyszkowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Piesi pod specjalnym nadzorem policjantów

Data publikacji 06.02.2018

Jutro policjanci drogówki prowadzić będą działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego – czyli "NURD". Podczas akcji policjanci zwracać będą szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych.

Warto pamiętać choćby w kontekście ostatnich przypadków potrąceń pieszych w naszym regionie, że ignorowanie przepisów może skończyć się tragicznie. Pieszego chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek i odpowiedzialne zachowanie. Zdarzenie z udziałem pieszego już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h naraża go na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości powyżej 50 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy na sobie elemant odblaskowy, także w mieście w świetle latarni jesteśmy wtedy zdecydowanie bardziej widoczni. Należy także bezwzględnie stosować się do przepisów, przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i w tych miejscach stosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Ponadto gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia nie wchodźmy na przejście. To, że my widzimy samochód nie znaczy wcale, że kierowca także widzi nas. 

Jutrzejsze działania "NURD" mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. W ramach akcji stróże prawa zwracać będą uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy piesi sami nie łamią zasad ruchu drogowego.

 

 

Powrót na górę strony