Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prowadził samochód ciężarowy w stanie nietrzeźwości – spowodował kolizję!

Data publikacji 19.02.2018

W minioną sobotę (17.02) tuż po godzinie 19:30 na trasie K-8 pomiędzy miejscowością Ojcowizna, a Trzcianką doszło do groźnie wyglądającej kolizji drogowej. Kierujący pojazdem ciężarowym w swoim organizmie miał ponad 2 promile alkoholu - stracił prawo jazdy na 5 lat!

Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 57-letni obcokrajowiec kierujący samochodem ciężarowym  poruszając się od strony Wyszkowa w kierunku Ostrowi Mazowieckiej, na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze zjechał na prawe pobocze uderzając i uszkadzając znaki drogowe, a następnie wjechał do rowu. W wyniku tego manewru tył naczepy uderzył w jadący z naprzeciwka samochód osobowy marki Renault. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie 57-latka ponad 2 promile.  O dużym szczęściu w tym zdarzeniu mogą mówić podróżujący osobówką, którzy nie doznali obrażeń. Kierowca samochodu ciężarowego został przewieziony karetką pogotowia do szpitala, gdzie po udzielonej pomocy medycznej został zwolniony z placówki służby zdrowia, a następnie osadzony policyjnym areszcie.  Za swoje postępowanie kierowca ciężarówki już odpowiedział. 57- latek za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem karnym. Dodatkowo wobec mężczyzny został  orzeczony 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz została nałożona grzywna. Dodatkowo obcokrajowiec  będzie musiał wpłacić świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach to jeden z priorytetów wyszkowskich policjantów. Mundurowi cały czas przypominają i apelują do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, zdrowy rozsądek, ostrożność i wzajemny szacunek na drodze.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Ponadto w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

 

Materiał filmowy ze zdarzenia drogowego można obejrzeć na fanpage-u Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie: https://www.facebook.com/1657492944519076/videos/2025824017685965/

Powrót na górę strony