Aktualności

Święto profilaktyki na Mazowszu – I Zlot WiP

Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom pozytywnej energii i serdecznych uśmiechów. W taki właśnie sposób można podsumować I Zlot Wychowania i Profilaktyki, który 19 maja odbył się w Wyszkowie. W największej tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej na Mazowszu udział wzięło blisko pół tysiąca uczestników. Przesłaniem wydarzenia było utrwalenie wśród młodzieży przekonania, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Zlot WiP został zorganizowany z myślą o wszystkich którzy poprzez twórczą profilaktykę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. To wydarzenie było głosem młodzieży w profilaktyce uzależnień. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie społeczności kreującej wśród rówieśników modę na życie wolne od uzależnień i przemocy rówieśniczej oraz zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie  i umacnianie asertywnych postaw.

Organizatorem profilaktycznej akcji była Gmina Wyszków wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Komendą Powiatową Policji w Wyszkowie

Profilaktyka dla młodych tworzona przez młodych okazuje się niezwykle skuteczna. W sobotę w czasie wolnym od zajęć szkolnych w Hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spotkała się młodzież z Mazowsza i Wielkopolski by rozmawiać o sprawach trudnych, jednocześnie pokazując, że profilaktyka nie musi być nudna. Do Wyszkowa przyjechało bliski pół tysiąca osób, którzy uczestniczyli w 12 warsztatach teatralnych, wokalnych, tanecznych, plastycznych, radiowych i wielu innych prowadzonych przez zawodowych instruktorów z RPA, Brazylii, Słowacji i Polski. Nie zapomniano również o nauczycielach i opiekunach młodzieży dla których przeprowadzono specjalistyczne zajęcia z zakresu psychologii młodzieży.

Nim jednak zabrzmiały pierwsze akordy, już w piątek do późnych godzin nocnych pracowała grupa sztabowa by dopiąć każdy szczegół na ostatni guzik. Efekty pracy organizatorów było widać w sobotę tuż po godzinie 10.00, kiedy odbyło się uroczyste otwarcie I Zlotu WiP. Za nim uczestnicy udali się na wybrane przez siebie warsztaty nie mogło obejść się bez animacji społecznościowych, w tym m.in. „wygłupiaczka”, „czekolady” i belgijki. Program tegorocznego zlotu obejmował wiele atrakcji zaczynając od występu Wyszkowskiego Teatru Tańca oraz wzruszającego koncertu niesamowitego człowieka – Jarosława Chojnackiego, kończąc na WiPotece.

W uroczystym otwarciu oraz Gali finałowej I Zlotu Wychowania i Profilaktyki uczestniczyli:

 • Grzegorz Nowosielski – Burmistrz Wyszkowa,

 • insp. Marek Świszcz – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu,

 • Artur Pozorek –p.o Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej,

 • Adam Mróz- Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego,

 • Aneta Kowalewska – Zastępca Burmistrza Wyszkowa,

 • insp. Michał Toporkiewicz – Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie,

 • podinsp. Witolda Krawczyk – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu,

 • Bożena Jakubczak-Zadrożna – Kierownik Wydziału ds. profilaktyki społecznej i wdrażania programów społecznych MCPS,

 • Sławomir Cieślak – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Wyszkowie,

 • Stanisław Jastrzębski – Wójt Gminy Długosiodło,

 • kuratorzy z Sądu Rejonowego w Wyszkowie,

 • przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz policjanci – specjaliści ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii z całego województwa mazowieckiego.

W wychowaniu najważniejsze jest to, żeby stawać się coraz bardziej człowiekiem. Nie można być człowiekiem zażywając środki i stosując przemoc. Podczas Zlotu WiP w Wyszkowie jest tak dużo pięknej i pozytywnej energii, że jestem naładowany na kolejne miesiące.” – skierował słowa do młodzieży insp. Marek Świszcz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu

„Od samego wejścia poczułem tą niesamowitą energię od was droga młodzieży. To jest coś wspaniałego. To jest niesamowite, że w ciągu jednego dnia przygotowaliście tyle przepięknych prezentacji. To świadczy jak bardzo jesteście zdolni i kreatywny, a także jak wspaniałych mieliście trenerów. Życzę Wam wszystkiego dobrego.” – podsumował Galę Burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski. Natomiast Bożena Jakubczak-Zadrożna – przedstawiciel MCSPS, podziękowała uczestnikom za przekazaną niesamowitą energię i życzyła organizacji II Zlotu WiP również w Wyszkowie.

Puentą wydarzenia były piękne słowa wypowiedziane przez młodego uczestnika wydarzenia: „Kiedy jest pasja, kiedy są zainteresowania i przyjaciele to nie ma czasu myślenia o narkotykach, dopalaczach i alkoholu. Wartością dla siebie jesteśmy My- ludzie. Mam nadzieję, że takie wydarzenia jak to będą odbywać się w Wyszkowie cyklicznie, ponieważ mam naładowane akumulatory pozytywną energią na najbliższy czas.”

Równolegle w trakcie trwania I Zlotu WiP odbywało się szkolenie dla mazowieckich policjantów zajmujących się problematyką profilaktyki społecznej i nieletnich. Panele zostały poprowadzone przez specjalistów z zakresu terapii uzależnień oraz psychologii.

I Zlot Wychowania i Profilaktyki w Wyszkowie wpisuje się bezpośrednio akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, „Kreci Mnie Bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny”.

 

podkom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony