Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany spowodował kolizję

Data publikacji 26.11.2018

Ponad promil alkoholu w organizmie miał mieszkaniec Wyszkowa, który w niedzielę spowodował kolizję drogową w Brańszczyku. Już stracił prawo jazdy. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Z wstępnych ustaleń policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia drogowego wynika, że do kolizji doszło około godziny 11.20. Kierujący osobową skodą, 62-letni mieszkaniec Wyszkowa wyjeżdżając z ulicy Nadbużnej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu ul. Jana Pawła II 20-letniemu kierowcy audi, czym doprowadził do zderzenia pojazdów.  Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało w organizmie wyszkowianina ponad promil. Policjanci pijanemu kierowcy zatrzymali prawo jazdy. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

Przypominamy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach! Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. W przypadku zawieszenia kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje możliwość orzeczenia środka karnego, jakim jest przepadek pojazdu. Prowadzący postępowanie mogą zabezpieczyć samochód na poczet grożących mu majątkowych środków karnych.

 

podkom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony