Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apel o przestrzeganie przepisów i wzajemny szacunek do pieszych i kierowców

Data publikacji 10.12.2020

Trudne warunki pogodowe i zmienna aura powodują, że jazda samochodem powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych. Dla kierowców oznacza to wzmożoną czujność, zachowanie właściwych odstępów i jazdę z dozwoloną prędkością. Nie tylko kierowcy, ale też piesi powinni przestrzegać przepisów ruchu drogowego czyli iść właściwą stroną drogi, czyli tam gdzie nie ma chodników, nie wchodzić na pas jezdni i nie wbiegać na przejścia dla pieszych. Policjanci apelują szczególnie do pieszych, aby po zmierzchu wyposażyli się w elementy odblaskowe, przez to stając się bardziej widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zmieniająca się jesienna aura nie jest sprzymierzeńcem uczestników ruchu drogowego. Nagłe opady deszczu i przymrozki, które mogą pojawić się rankiem - powodują, że jezdnia staje się mokra i śliska. W tych warunkach trzeba liczyć się z tym, że można łatwo stracić kontrolę nad autem podczas hamowania. Szczególnie w sytuacji, kiedy na pasie jezdni nagle pojawi się pieszy, który planuje przejść na drugą stroną. W rejonach przejść dla pieszych, ale też tam gdzie ich nie ma, każdy kierowca widząc osoby piesze, powinien zwolnić, tak aby w przypadku hamowania, uniknąć zderzenia z innym uczestnikiem ruchu.

Policyjny apel jest skierowany przede wszystkim do pieszych, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, najbardziej narażonymi na urazy związane z udziałem w zdarzeniu drogowym. To właśnie oni powinni przestrzegać nie tylko podstawowych zasad poruszania się w rejonach dróg i na przejściach dla pieszych, ale też skorzystać z takich udogodnień, które sprawią, że staną się bardziej widoczni. Podręczne latarki, odblaski czy jasny ubiór po zmierzchu to elementy, które sprawią, że pieszy będzie już z dalszej odległości zauważony przez kierowcę. Pamiętać należy, że odblaski obowiązują pieszych idących poza terenem zabudowanym po zmroku, tam gdzie nie ma chodników i wydzielonych ścieżek.

Przechodzenie przez jezdnię również powinno odbywać się w sposób racjonalnie bezpieczny. Nie powinno się wbiegać, czy to na jezdnię, czy też na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie rozejrzeć się i upewnić czy na drodze nie pojawi się jakiś pojazd. Konfrontacja z każdym rodzajem pojazdu dla pieszego może zakończyć się poważnymi urazami zdrowotnymi, a nawet tragicznie.

Dlatego policjanci proszą i apelują o rozsądek i przewidywanie. Każdy bowiem chciałby zakończyć swoją podróż bezpiecznym powrotem do domu. Aby tak się stało, należy przestrzegać ustalonych zasad i przepisów określonych przez prawo o ruchu drogowym.

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony