Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli groźne miny przeciwpiechotne

Data publikacji 05.02.2021

Policjanci zabezpieczali miejsce odnalezienia niebezpiecznych niewybuchów, które zostały odnalezione przez leśniczego w lesie. Funkcjonariusze przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne i stwierdzili, że są to miny przeciwpiechotne z czasów II wojny światowej. Odnalezionymi niewybuchami już zajęli się już wojskowi saperzy z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej na obszarze całej Polski odnajdywane są często niebezpieczne "pamiątki" z jej okresu. Nasza ziemia skrywa jeszcze sporo różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, które są wydobywane za sprawą poszukiwaczy militariów, czy też przy okazji prowadzonych prac ziemnych lub budowlanych.

W czwartek dyżurny wyszkowskich policjantów otrzymał zgłoszenie od leśniczego, który w trakcie przygotowywania terenu do wycinki drzew odnalazł groźne niewybuchy. Policjanci pirotechnicy potwierdzili to zgłoszenie, a następnie funkcjonariusze prewencji  teren lasu w Turzynie zabezpieczyli do czasu przyjazdu wojskowych saperów z  Nowego Dworu Mazowieckiego.

Dzisiaj od rana  na miejscu pracowali saperzy, którzy w trakcie przeszukiwania terenu odnaleźli i wydobyli z ziemi w sumie 13 groźnych min przeciwpiechotnych z czasów II Wojny Światowej.

Policja apeluje,  jeśli znajdziemy niewybuchy lub niewypały, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać ani przenosić, a także kategorycznie nie wolno wrzucać ich do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować odpowiednie służby, w tym Policję.

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony