Aktualności

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świetych - porady

Data publikacji 27.10.2022

Okres Wszystkich Świętych to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. To czas zadumy, wspomnień i spotkań z rodziną. w drodze na cmentarze, niejednokrotnie pokonujemy wiele kilometrów. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach zarówno pojazdów jak i pieszych, szczególnie w rejonach cmentarzy, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki.

W ramach akcji ZNICZ prowadzonej od 28 października do 2 listopada 2022 roku, jak co roku  wyszkowscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów.

Na drogi wyjedzie więcej patroli, które będą strzec porządku i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, również pieszych  Stosujmy się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy przede wszystkim od nas samych, a pośpiech i roztargnienie  to źli doradcy. Bądźmy czujni, na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Zabezpieczmy nasze domy czy mieszkania. Okres świąteczny to potencjalny czas dla włamywaczy.

Aby najbliższe dni  przebiegły nam bezpiecznie i spokojnie, ważne jest zachowanie kilku zasad. Pamiętajmy, że pośpiech i roztargnienie to źli doradcy:   

 • Wychodząc z mieszkania właściwie je zabezpieczmy. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Porozmawiajmy z zaufanymi sąsiadami, żeby zwrócli uwagę na to , co dzieje się wokół waszego domu, czy mieszkania.
 • Nie informujmy w  mediach społecznościowych o tym , co aktualnie się u nas dzieje, gdzie jesteśmy i ile czasu  nas nie będzie.
 • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność. Pilnujmy naszych torebek czy plecaków i stale kontrolujmy co sie wokół nas dzieje, aby nie paśc ofiarą kieszonkowców.
 • Wsiadając za kierowanicę pojazdu, zachowajmy szczególną ostrożność i wszelkie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 • 1. Przed podrożą sprawdźmy czy auto którym podróżujemy jest w pełni sprawne
 • 2. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa a dzieci umieśćmy w fotelikach
 • 3. Włączmy światła mijania
 • 4. Nie korzystajmy podczas jazdy z telefonów komórkowych
 • 5. Stosujmy się do przepisów i ograniczeń prędkości. Dostosujmy jazdę do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy ruch w tych dniach będzie wzmożony, a nawet utrudniony, szczegolnie w rejonie cmentarzy. Zwróćmy uwagę na inne pojazdy, ale również  na pieszych. Należy pamiętać , że parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
 • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą  większej gotówki czy wartościowych przedmiotów.
 • Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców i ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, zaopatrzmy je w kartkę z  numerem telefonu do opiekunów. Uczmy  że  zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta  lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza

 

Powrót na górę strony