Aktualności

Plaga pijanych kierowców na drogach powiatu wyszkowskiego

Data publikacji 07.11.2022

Miniony weekend był dla funkcjonariuszy z wyszkowskiej drogówki bardzo pracowity, a to za sprawą aż pięciu kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę na "podwójnym gazie". Policjanci szybko wyeliminowali z ruchu skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy swoich zachowaniem stworzyli zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także innych uczestników ruchu. Za popełnione przestępstwo drogowe grozi im do 2 lat więzienia, długoletni zakaz kierowania pojazdami oraz dotkliwa kara finansowa. Pamiętajmy, pijani kierowcy to potencjalni sprawcy tragicznych wypadków drogach.

Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. W miniony weekend ( 4-6.11) policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dzieje się tak pomimo świadomości zagrożeń, jakie powodują pijani za kierownicą oraz konsekwencji prawnych. Każda osoba, która piła wcześniej alkohol i decyduje się wsiąść za kierownicę, to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze dla siebie, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Aby takich przypadków było jak najmniej, policjanci każdego dnia kontrolują trzeźwość wielu kierowców.

Pierwszy kierowca, 34-letni mężczyzna,  został zatrzymany do kontroli drogowej w dniu 4.11 o godzinie 13:35 w Wyszkowie na ulicy Świętojańskiej ponieważ nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. W trakcie sprawdzania jego trzeźwości wyszło na jaw, że jest na „podwójnym gazie”, a w swoim organizmie ma blisko promil alkoholu.

Kolejny mężczyzna, 26-latek,  wpadł w ręce funkcjonariuszy 5.11 o godzinie 22:45 w Wyszkowie na ulicy Serockiej, kiedy to postanowił, mając w organiźmie ponad 2,5 promile alkoholu , pojechać na miasto aby dokupić alkohol.

Kolejny kierowca, 37- latek,  został zatrzymany w dniu 6.11 o godzinie 3:10, kiedy to w miejscowości Turzyn, wyjechał ciągnikiem rolnicznym, mając w organiźmie 3 promile alkoholu.  Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec gminy Wyszków, nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, a pojazd którym sie poruszał nie posiadał aktualnych badań technicznych  i obowiązkowego ubezpiecznia OC.

W dniu 6.11 godzinie 9:35 w Łosinnym policjanci zatrzymali do kontroli pojazd którego kierującym był 37-latek. Tuż po podejściu do samochodu od razu wyczuli woń alkoholu od kierowcy. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w jego  organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.

Podjęte przez funkcjonariuszy kontrole, przyczyniły się do udaremnienia dalszej jazdy, kierującemu rowerem 60- latkowi, który mając w organiźmie blisko 0,5 promila alkoholu, jechał rowerem w miejscowości Porządzie drogą powiatową, przez kompleks leśny, nie mając wymaganego oświetlenia, stwarzając dla siebie i dla innych uczestników ruchu  zagrożenie życia.

O dużym szczęściu może mówić 22-letni pieszy, który 5.11 o godzinie 19:05 został zabrany przez policjantów z drogi za miejscowością Leszczydół Nowiny. Zgłoszenie o nietrzeźwym pieszym funkcjonariusze otrzymali od przypadkowego kierowcy, który jechał tą trasą. Jak wynikało z relacji zgłaszającego, pieszy szedł całą szerokością jezdni.  Był ledwo widoczny dla kierowców, ponieważ ubrany był na czarno, nie miał na sobie żadnego elementu odblaskowego, a odcinek drogi był nieoświetlony i biegł przez kompleks leśny. W ten sposób mężczyzna realnie stwarzał zagrożenie dla swojego zdrowia i życia, jak i innych uczestników ruchu. Jak się okazało był pijany, a w jego organiźmie było 2,5 promila alkoholu. 

 

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości to jedno z największych przestępstw drogowych, za co kodeks karny przewiduje do 2 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz kierowania pojazdami na okres nie krótszy niż 3 lata oraz świadczenie pieniężne nie niższe niż 5 tys. złotych.

Wyszkowscy policjanci wobec pijanych kierowców zawsze będą stosować zasadę ZERO TOLERANCJI.

 

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik

 

 

Powrót na górę strony