Aktualności

Egzamin na kartę rowerowa pod okiem wyszkowskich policjantów

Data publikacji 01.06.2023

Na terenie miasteczka ruchu drogowego Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pod czujnym okiem policjantów ruchu drogowego odbył się w środę egzamin na kartę rowerową. Przed przystąpieniem do części praktycznej uczniowie musieli zdać test z przepisów ruchu drogowego. Karta rowerowa jest niedocenianym dokumentem, tymczasem nie tylko uprawnia do kierowania rowerem po drodze, ale potwierdza znajomość przepisów i umiejętność ich przestrzegania. Spotkanie z młodzieżą stróże prawa wykorzystali też do pogadanki na temat ich bezpieczeństwa podczas zbliżających wakacji.

W środę na terenie miasteczka ruchu drogowego Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się praktyczna część egzaminu na kartę rowerową. Dzieci, aby uzyskać swoje pierwsze uprawnienia do kierowania rowerem, musiały pokonać na jednośladzie wyznaczony tor przeszkód.

Uczniowie z szkół podstawowych gminy Wyszków bardzo poważnie potraktowali egzamin, co widać było po stresie i emocjach jakie im towarzyszyły podczas ubiegania się o swój pierwszy dokument, upoważniający do poruszania się rowerem po drogach publicznych.

Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwali policjanci z wyszkowskiej drogówki. Po egzaminie stróże prawa przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat ich bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Mundurowi przypomnieli podstawowe zasady wypoczynku nad wodą i podczas jazdy na rowerze.

Przypominamy rodzicom i dzieciom, że karta rowerowa jest dziś jedynym dokumentem uprawniającym do jazdy na dwóch kółkach przed skończeniem osiemnastego roku życia. Żeby przystąpić do egzaminu dziecko musi mieć ukończone 10 lat. Młodzież w wieku do 17 lat włącznie, by legalnie jeździć rowerem po drogach publicznych musi posiadać kartę rowerową, chyba, że posiada już dokument prawa jazdy dowolnej kategorii.

Młodym kierowcom jednośladów życzymy szerokiej drogi i bezpiecznych wakacji.

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony