Aktualności

Świeć przykładem - noś odblaski! - w ramach Roadpol Safety Days

Data publikacji 21.09.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w ramach Roadpol Safety przeprowadzili akcję pn. Świeć przykładem – noś odblaski , której głównym celem było poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ramach tych działań funkcjonariusze podczas różnego rodzaju spotkań edukacyjnych wręczają pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe oraz podkreślają jak ważne jest ich stosowanie zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w mieście czy na wsi.

Dni są coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. Dlatego policjanci w ramach Roadpol Safety przeprowadzili akcję pn. Świeć przykładem – noś odblaski! Głównym celem działań było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, których niestety nic poza własnym rozsądkiem nie chroni w odróżnieniu od kierowców aut.

Problem niewidocznych pieszych zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Wtedy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Dlatego przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Bez odblasków można się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania. Jednak by poprawić swoją widoczność warto mieć na sobie element odblaskowy również i w mieście.

Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Jednak, by noszone odblaski spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.
Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i  nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

Zachęcamy wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych.

 

 

nadkom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony