Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Upał może zabić. Nie zostawiajmy dzieci w samochodzie!

Data publikacji 01.08.2017

Policja apeluje, aby nigdy nie pozostawiać dzieci w samochodzie. Szczególnie teraz kiedy mamy falę upałów jest to wyjątkowo niebezpieczne. Nawet krótkie przebywanie malucha w rozgrzanym aucie może zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. Według ekspertów, wewnątrz samochodu w upalny dzień temperatura może wynieść aż 90° C.

Trwa fala upalnych dni. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, aby podróżując z najmłodszymi zapewnić dziecku wodę do picia i w miarę możliwości robić przerwy podczas jazdy.

Absolutnie nie powinniśmy zostawiać dzieci w aucie podczas upałów. Szyby w samochodzie umożliwiają dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie daje tak naprawdę niewielki efekt, ryzyko przegrzania dziecka nadal jest ogromne.


Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Brak rozwagi może doprowadzić do narażenia ludzkiego życia.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112.

Powrót na górę strony