Aktualności

Pijany, bez prawa jazdy wracał do domu quadem niedopuszczonym do ruchu

Data publikacji 20.06.2024

39-latek posiadający dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów kierując quadem doprowadził do jego przewrócenia. Czterokołowiec nie miał tablic rejestracyjnych i nie był dopuszczony do ruchu. Aby ustalić wysokość stężenia alkoholu w organizmie kierowcy quada pobrano od niego krew

    14 czerwca br. około godz. 20:30, dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie, że na jednej z dróg na terenie gminy Rząśnik mężczyzna przewrócił się na quadzie. We wskazane miejsce natychmiast został skierowany patrol. 

    Kiedy na miejscu zdarzenia pojawili się policjanci wstępnie ustalili, że kierujący quadem 39-letni mieszkaniec gm. Rząśnik, jest nietrzeźwy, ponieważ podczas rozmowy była wyczuwalna silna woń alkoholu ust. Mężczyzna nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie policjantów, jak doszło do zdarzenia. Wspomniał, że pił alkohol, a potem wsiadł na quada, by wrócić nim do domu. Załoga karetki pogotowia przewiozła kierującego do szpitala na dalsze badania. Aby ustalić wysokość stężenia alkoholu w organizmie kierowcy quada pobrano od niego krew.   

   Policjanci ustalili ponadto, że quad, którym poruszał się 39-latek nie posiadał tablic rejestracyjnych, nie był opuszczony do ruchu, a kierujący nim mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nieodpowiedzialny 39-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu. Uwadze sądu nie umkną również popełnione przez niego w czasie jazdy wykroczenia. 

   Pamiętajmy, że pojazd – również quad, aby mógł poruszać się po drogach publicznych musi być sprawny technicznie, zarejestrowany, mieć tablice rejestracyjne i aktualne ubezpieczenie OC, ponadto kierowca powinien posiadać uprawnienia do kierowania. Osoby poruszające się tego typu pojazdami muszą również pamiętać o kasku ochronny. Należy także pamiętać o obowiązku zachowania trzeźwości za kierownicą oraz dostosowania stylu jazdy do warunków drogowych oraz posiadanych umiejętności. Quad sam w sobie nie jest niebezpieczny, jednak użycie go w sposób nieprzemyślany może spowodować zagrożenie i tragiczne w skutkach zdarzenia. 

 

Autor: sierż. szt. Ilona Puścian

Powrót na górę strony