Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamywacze nie próżnują - jak zabezpieczyć dom/mieszkanie

Data publikacji 13.12.2019

Złodzieje nie mają wolnego. Bezlitośnie wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do tego, aby wzbogacić się kosztem innych. Włamywacze zazwyczaj nie okradają przypadkowych mieszkań. Ich działanie jest wcześniej zaplanowane. Przygotowują się i dzięki obserwacji wiedzą dużo na temat ilości osób w nich zamieszkujących, zasobów mieszkańców, sprzętów, ale również ewentualnych zabezpieczeniach, które trzeba pokonać żeby dostać się do mieszkanie. Najczęściej wykorzystują nieobecność domowników, dostają się do wnętrza mieszkań i zabierają z nich drobne rzeczy, takie które najłatwiej wynieść.

W zabezpieczeniu mieszkania pomagają nam przede wszystkim środki techniczne – solidne zamki w drzwiach oraz zamontowane zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Polecanym rozwiązaniem są także blokady klamek okiennych, zainstalowanie systemu alarmowego połączonego z czujnikami ruchu, wyposażenie naszego domu w automatyczne włączniki oświetlenia, które podczas naszej nieobecności będą zapalać i gasić światło w poszczególnych pomieszczeniach. Najbardziej narażone na włamania są mieszkania usytuowane na parterze. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie kitu. Zabezpieczeniem przed taką ingerencją jest zastosowanie foli czy rolet antywłamaniowych oraz okratowanie okien piwnicznych, w szczególności tych znajdujących się z tyłu domu. Nie zapominajmy także o właściwym zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Zadbajmy o prawidłowo działające oświetlenie wokół domu i przed drzwiami wejściowymi do mieszkania – włamywacze unikają miejsc oświetlonych, gdzie mogą być łatwo zauważeni przez osoby postronne.

Jednym z najlepszych zabezpieczeń naszego mieszkania jest także sąsiad, który nie bagatelizuje niecodziennych hałasów dobiegających z naszego domu. Kiedy podczas nieobecności sąsiada usłyszymy hałas w jego mieszkaniu, zobaczymy nieznajomego próbującego otworzyć jego drzwi, zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej – nie wahajmy się natychmiast dzwońmy na Policję.

Profilaktyka

Nawet w najlepiej zabezpieczonym mieszkaniu nie pozostawiajmy kosztowności, czy większej ilości gotówki. Cenne przedmioty najlepiej jest zdeponować w banku. Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów takich jak laptop, konsola do gier, kamera, tablet. Dodatkowo zróbmy listę, a jeżeli to możliwe, także dokumentację fotograficzną posiadanej biżuterii, antyków i obrazów. W przypadku kradzieży, zwiększy to szansę na ich odnalezienie. Nie chwalmy się osobom postronnym swoją zamożnością, nowo zakupionymi sprzętami, a także zwracajmy uwagę na to, jakie informacje zamieszczamy o sobie na portalach społecznościowych. Nie publikujmy zdjęć, na których w tle widoczne jest wyposażenie naszego mieszkania.

Co w przypadku, kiedy w naszym mieszkaniu doszło do włamania?

Po pierwsze, nie wpadajmy w panikę. Istotne dla dalszego rozwoju sytuacji jest to, aby nie zacierać śladów. Gdy staniesz się ofiarą włamania, wezwij Policję. Postaraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy – w ten sposób nie zacierasz śladów pozostawionych przez włamywaczy. Po przyjęciu zgłoszenia przez Policję, do mieszkania przyjedzie technik, który zabezpieczy dostępny materiał dowodowy. Każda informacja mogąca pomóc w schwytaniu sprawców przestępstwa jest istotna, dlatego nie należy bać się dzwonić na Policję, pod numer alarmowy.

Powrót na górę strony