Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze nie daj się oszukać! Policja ostrzega!

Data publikacji 30.07.2019

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i życzliwe w stosunku do nieznajomych, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami dzwoniącymi lub pukającymi do naszych mieszkań.

Policjanci cały czas apelują o rozsądek i zachowanie ostrożności przy odbieraniu „nietypowych połączeń”. Staramy się dotrzeć do Państwa nie tylko poprzez media, ale i podczas rożnego rodzaju prowadzonych przez nas działań profilaktycznych i spotkań z mieszkańcami naszego powiatu uświadamiając osoby starsze jakimi metodami posługują się oszuści.
Metoda „na wnuczka”, policjantów CBŚP lub innych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów, czy też o rzekome atakowanie przez hakerów kont bankowych jest już im znana i nie dają się oszustom wprowadzić w błąd w niewłaściwy sposób rozporządzając swoim mieniem.
W ostatnim czasie na terenie województwa mazowieckiego zdarzały się telefony, gdzie oszuści podawali się tym razem za rzekomych znajomych członków rodziny ofiary. Schemat działania sprawców jest taki sam. Oszust dzwoni na telefon stacjonarny i przedstawia się seniorowi jako znajoma córki, syna, mówiąc, że w imieniu ich członka rodziny, który ma kłopoty prosi o pomoc finansową. W rzeczywistości dzwoniący są przestępcami, których celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy.

Po raz kolejny przypominamy:

- zawsze kierujmy się zasadą "ograniczonego zaufania",
- w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się za naszego krewnego,
- skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki,
- pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
- ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
- przy próbie podszywania się pod członka rodziny czy funkcjonariuszy Policji - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji,
- pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
- zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze chwilę dla bezpieczeństwa) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na Policję.
- w przypadku osoby pukającej do naszych drzwi i podającej się za pracownika różnych instytucji zanim go wpuścimy, potwierdźmy to - dzwoniąc np. do tej instytucji lub prosząc o okazanie odpowiedniego dokumentu,
- pamiętajmy, że w przypadku, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, że " fachowiec" nie jest tym za kogo się podaje możemy również umówić się z nim na inny termin, zapewniając sobie w tym okresie obecność w naszym domu jeszcze kogoś innego z członków rodziny lub znajomych.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi.

W wymienionych sytuacjach zawsze należy potwierdzić fakty przekazywane nam przez nieznajomego lub nieznajomą, którzy zapukają do naszych drzwi oraz zadzwonić osobiście pod numer telefonu członka rodziny, aby przekonać się, czy jego znajomy mówi prawdę. Powinniśmy przestrzegać zasady, że nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.

W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej należy powiadomić Policję! 

Powrót na górę strony