Aktualności

15 października - Światowy dzień mediacji

Data publikacji 14.10.2020

Jak co roku w październiku obchodzimy Światowy Dzień Mediacji (z ang. Conflict Resolution Day). Jest to międzynarodowe święto popularyzujące pokojowe metody rozwiązywania konfliktów. W tym roku przypada ono 15 października.

Mediacja jest formą dobrowolnego i poufnego rozwiązywania sporów, w której uczestniczące strony samodzielnie dochodzą do ich zakończenia. Proces mediacji wspiera bezstronny mediator, który pomaga we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji, a także osiągnięciu wspólnie akceptowalnego porozumienia.

Skorzystanie z mediacji możliwe jest w sprawach, w których prawo dopuszcza możliwości zawarcia ugody. Są to sprawy np. o zniesienie współwłasności, sprawy pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku/spadku, sprawy rodzinne (rozwód, separację, ustalenie kontaktów z dzieckiem) czy sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich.

Trzeba pamiętać, że warunkiem rozpoczęcia procesu mediacyjnego jest obopólna zgoda stron do wzięcia w nim udziału, który może być przerwany w każdej chwili przez jedną z nich. Specjalistę wspierającego proces mediacyjny wybierają strony bądź wskazuje sąd. Warto nadmienić, iż rozpoczęcie procesu mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia.

Aby idea mediacji trafiła do jak największego grona, amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 roku, zainicjowała Święto Dnia Mediacji ustanawiając je na dzień 20 października. W roku 2006 zarząd ACR zmienił datę obchodów, wyznaczając Światowym Dniem Mediacji trzeci czwartek października. Głównymi celami przyświecającymi idei stworzenia święta było promowanie wiedzy na temat mediacji oraz promowanie jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów, ponieważ nadal nie jest ona wystarczająco znana i wykorzystywana.

Polska dołączyła do krajów obchodzących Dzień Mediacji w 2008 roku. Od tego czasu święto to zyskało znacznie na popularności. W 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało Mediatorom, aby z tej okazji obchodzić w Polsce Tydzień Mediacji (od poniedziałku do soboty, w tygodniu, w którym przypada trzeci czwartek października). W Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu dyżury będą pełnili funkcjonariusze z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego w godz. 8.00-22.00, z Wydziału dw. z Przestepczościa Gospodarczą w godz. 8.00-22.00, oraz z Wydziału dw. z Korupcją w godz. 8.00-20.00. Mundurowi będą służyli radą i pomocą. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do recepcji budynku KWP zs. w Radomiu. Ze względu na pndemię COVID-19 zachęcamy do kontaktu telefonicznego z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym, pod numerem telefonu: 47 701 21 81.

Jak ważna jest mediacja w codziennym życiu, ukazuje przysłowie, iż „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Dlatego jeśli borykamy się z jakimś długotrwałym sporem, warto sięgnąć po bezstronnego „sędziego”, który pomoże go zakończyć. Warto rozmawiać – jest to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

Więcej informacji o mediacji na stronie www.mediacja.gov.pl

Powrót na górę strony