Aktualności

Dzień z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 20.01.2021

W piątek policjanci na terenie powiatu grójeckiego zachęcali do korzystania z aplikacji KMZB w ramach ,,Dnia z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która umożliwia każdemu z nas dodanie zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju zagrożeń. Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś się dowiedzieć o tym, czy w twojej okolicy jest bezpiecznie? I Ty możesz mieć na to wpływ.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już od ponad czterech lata działa w całej Polsce. Sprawdza się w sytuacji kiedy na przykład chcemy poinformować policjantów o spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym, dzikich wysypiskach czy zaznaczyć na mapie miejsca grupowania się młodzieży. Od września 2016 roku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Grójca i powiatu grójeckiego zgłosili na mapie ponad 2550 zagrożeń. W 2020 roku odnotowano 531 zgłoszeń, policjanci potwierdzili ponad połowę z nich. W naszym regionie najczęściej zgłoszenia dotyczą przekraczania dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją. 

W ubiegłym tygodniu policjanci na terenie Grójca i powiatu zachęcali do korzystania z aplikacji KMZB wręczając ulotki informacyjne. Natomiast w ubiegły piątek w ramach ogólnowojewódzkiego ,,Dnia z Krajową Mapą Zabrożeń Bezpieczeństwa” dzielnicowi i policjanci zajmujący się profilaktyką rozmawiali z mieszkancami swoich rejonów oraz umieszczali w urzędach plakaty prezentujące jak korzystać z aplikacji. W Sądzie Rejonowym w Grójcu zorganizowano punkt, w którym można było porozmawiać z mundurowymi. Dzięki KMZB każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Za pomocą aplikacji można poinformować policjantów o nieprawidłowościach jakie dostrzegamy w swoim otoczeniu. Wystarczy uruchomić interaktywne narzędzie i nanieść zagrożenie na mapę. Do każdego zgłoszenia można dodać zdjęcie i opisać zdarzenie (np. w jakim czasie najczęściej dochodzi do danego wykroczenia). Takie dane na pewno ułatwią weryfikację zgłoszenia i wyciągnięcie konsekwencji wśród tych, którzy łamią prawo.

Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Bardzo cieszy nas fakt, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest co raz bardziej popularna i że mieszkańcy garnizonu mazowieckiego wielokrotnie z niej korzystają. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera wpisując adres strony internetowej:

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.

nadkom. Agnieszka Wójcik

 • dzielnicowy mł. asp. Marek Smalisz promujący KMZB
  dzielnicowy mł. asp. Marek Smalisz promujący KMZB
 • dzielnicowy st. sierż. Łukasz Karczmarczyk promujący KMZB
  dzielnicowy st. sierż. Łukasz Karczmarczyk promujący KMZB
 • dzielnicowy sierż. Bartłomiej Gut promujący KMZB
  dzielnicowy sierż. Bartłomiej Gut promujący KMZB
 • dzielnicowy sierż. Bartłomiej Gut promujący KMZB
  dzielnicowy sierż. Bartłomiej Gut promujący KMZB
 • dzielnicowy mł. asp. Piotr Tomczak promujący KMZB
  dzielnicowy mł. asp. Piotr Tomczak promujący KMZB
 • dzielnicowi sierż. Ilona Zając i st. sierż. Michał Kobza promujący KMZB
  dzielnicowi sierż. Ilona Zając i st. sierż. Michał Kobza promujący KMZB
 • asp. sztab. Ewelina Kozdruj promująca KMZB w sądzie
  asp. sztab. Ewelina Kozdruj promująca KMZB w sądzie
 • asp. sztab. Ewelina Kozdruj promująca KMZB w sądzie
  asp. sztab. Ewelina Kozdruj promująca KMZB w sądzie
 • asp. sztab. Ewelina Kozdruj i dzielnicowa sierż. Paulina Mazur promująca KMZB w sądzie
  asp. sztab. Ewelina Kozdruj i dzielnicowa sierż. Paulina Mazur promująca KMZB w sądzie
Powrót na górę strony