Aktualności

Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta!

Data publikacji 06.05.2023

Wraz z nastaniem wiosny wzrasta aktywność dzikich zwierząt, a co za tym idzie również ilość kolizji z ich udziałem. Zwierzęta migrują, a jedną z najtrudniejszych dla nich przeszkód do pokonania są drogi przecinające miejsca ich wędrówek. Policja apeluje o ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonie lasów, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.

Kierowco pamiętaj!

Najczęściej do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt dochodzi pomiędzy zmierzchem, a świtem. I właśnie w tym czasie powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Nigdy nie lekceważ znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Widząc ten znak należy zwolnić i jechać ze stałą prędkością, aby w obliczu zagrożenia mieć czas na odpowiednią reakcję. Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć – mogą one nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód.

Kiedy już dostrzeżesz dzikie zwierzę przy drodze natychmiast zwolnij. Spróbuj oddać kilka ostrzeżeń migając światłami, lub użyj sygnału dźwiękowego. Nie próbuj na siłę wyprzedzać zwierzyny, a raczej pozwólmy jej spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętaj, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania może wbiec nam wprost pod koła samochodu. Nie zapomnij, że zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się np. jedna sarna czy dzik, można się także spodziewać kilku innych.

Jeżeli już dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem powinniśmy wtedy pamiętać o właściwym postępowaniu. Na początku należy zabezpieczyć miejsce kolizji - włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt. Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby pomocnicze: pogotowie i policję. Pamiętajmy również, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia ani go nie dotykać - może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Apelujemy o ostrożność, o dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość. Dwudziestokilowa sarna przy prędkości samochodu wynoszącej 100 km/h uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze blisko pół tony. Takie zderzenie może być śmiertelne w skutkach nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy.

nadkom. Agnieszka Wójcik

Powrót na górę strony