Aktualności

PATRZ NA DROGĘ, A NIE NA TELEFON

Data publikacji 30.07.2023

Grójeccy policjanci w ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym apelują nie tylko do kierowców, aby podczas jazdy parzyli na drogę, a nie w ekran telefonu, ale także do pieszych. Korzystanie z telefonu komórkowego zwłaszcza, kiedy chcemy przejść na drugą stronę jezdni może być dla pieszych bardzo niebezpieczne. Nie skupiamy się na tym, żeby bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, tylko koncentrujemy się na telefonie.

W obowiązujących przepisach dla kierujących, za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przewidziany jest mandat karny w wysokości 500 zł i 12 punktów karnych. Coraz częściej obserwujemy na drodze pieszego, który wchodzi na jezdnię rozmawiając przez telefon lub pisze sms. Taka osoba, nie jest czasami w stanie określić, na jakim świetle przeszła lub jak pokonała ten odcinek drogi.

Każdy z nas pewnie nie raz był świadkiem sytuacji, jak ktoś zapatrzony w ekran telefonu wchodzi na szklane drzwi sklepu lub słup latarni ulicznej. Sytuacja może wydawać się zabawna, chociaż w momencie, kiedy taka osoba weszłaby bezpośrednio pod jadący pojazd, mogłoby to skończyć się dla niej tragicznie.

Skupiając jedynie swoją uwagę na telefonie nie jesteśmy w stanie odpowiednio kontrolować tego, co się dzieje na drodze. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym zgodnie z taryfikatorem jest przewidziany mandat karny do 500 złotych. Policjanci zachęcają i apelują do pieszych, aby w momencie przejścia przez jezdnię odłożyli telefon, wyjęli słuchawki z uszu i skupili się na drodze, żeby bezpiecznie dojść do celu.

Powrót na górę strony