Potrącenie na przejeździe dla rowerzystów-wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełnia jedno z najbardziej niebezpiecznych wykroczeń
Wczoraj doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierującego vw i rowerzystki. Na szczęście kierująca jednośladem nie doznała poważnych obrażeń ciała. Kierowca vw otrzymał mandat karny w wysokości 2500 złotych i 15 punktów karnych. Apelujemy do kierowców o daleką idącą ostrożność podczas zbliżania się do przejść dla pieszych. Miłośników jednośladów oraz pieszych prosimy o dokładnie rozglądanie się zanim wejdziemy na przejście, bądź przejazd dla rowerów. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą także pamiętać, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu.
Wczoraj około godziny 16 dyżurny ostrołęckich policjantów odebrał zgłoszenie o potrąceniu rowerzystki w rejonie ronda Zbawiciela Świata w Ostrołęce.
Jak wynika z ustaleń przybyłych na miejsce policjantów z ostrołęckiej drogówki kierujący vw 60-letni ostrołęczanin jadąc wewnętrznym pasem ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającej ścieżką rowerową 66-letnią rowerzystce.
Kobieta została zabrana do szpitala, na szczęście nie odniosła ona w tym zdarzeniu poważnych obrażeń.
W wyniku zdarzenia na kierowcę vw nałożono mandat karny w wysokości 2500 złotych oraz 15 punktów karnych.
Niestety kierowcy nawet z kilkuletnim stażem za „kierownicą” nie zdają sobie sprawy z popełnianych wykroczeń, które powodują ogromne zagrożenie dla pieszych. Chodzi tu o wyprzedzanie na przejściach dla pieszych na drogach wielopasmowych. Przypominamy, że w takich miejscach szybciej jadący pojazd na przejściu dla pieszych popełnia takie same wykroczenie, jakby poruszał się drogą jednojezdniową z jednym pasem ruchu w danym kierunku.
Art. 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
Wyjątkiem jest tu sytuacja, kiedy na przejściu dla pieszych znajduje się sygnalizacja świetlna, bądź osoba kierująca ruchem (ruch kierowany) i nadawany jest sygnał do jazdy. Nie jest natomiast żadnym argumentem to, że samochody jechały z podobną prędkością i nagle jeden z nich zwolnił. Ten, który jechał szybciej jest uznawany za wyprzedzający.
Podsumowując: jadąc drogą z przynajmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, zwracaj uwagę na znaki pionowe. Jeżeli widzisz, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych, a w pobliżu, na sąsiednim pasie porusza się inny pojazd, zwolnij. Unikniesz w ten sposób nawet przypadkowego manewru wyprzedzania i tym samym wysokiego mandatu. Jednak nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych.
Poza tym stosując się do przepisów w tym zakresie każdy kierowca da przykład innym kierowcom swoim zachowaniem, w wyniku czego liczba potrąceń pieszych, a co za tym idzie osób rannych i zabitych zostanie ograniczona.
nadkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka