SZCZĘŚLIWY KONIEC POSZUKIWAŃ 82-LETNIEJ GRZYBIARKI. WARTO WYPOSAŻYĆ NASZYCH SENIORÓW W ZEGAREK Z GPS, KTÓRY MOŻNA KUPIĆ JUŻ ZA KILKADZIESIĄT ZŁOTYCH!
Dziewięć godzin trwały zakrojone na dużą skale poszukiwania zaginionej mieszkanki gm. Troszyn, której zaginięcie zgłosiła rodzina około północy, kobieta wyszła na grzyby wczoraj około godziny 14. W działaniach poszukiwawczych brali udział policjanci niemal ze wszystkich komórek organizacyjnych ostrołęckiej komendy Policji. Funkcjonariusze wyposażeni w drony, kamery termowizyjne przyczesywali lasy oraz miejsca do których 82-latka mogła się udać. Do akcji poszukiwawczej zaangażowano także psy tropiące. Dziś około godziny 8:30 seniorka została odnaleziona. Dziękujemy wszystkim osobom, które brały udział w poszukiwaniach. W związku z rosnącą liczbą zaginięć podczas grzybobrania, Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypraw do lasu. Wybierając się na grzyby należy przede wszystkim mieć ze sobą naładowany telefon. Jeżeli mamy w rodzinie osoby starsze, schorowane, to świetnym sposobem będzie wyposażenie ich w zegarek z gps, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Dzięki niemu zwiększymy bezpieczeństwo naszych bliskich!
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, policja przypomina kilka ważnych wskazówek:
- O swoich planach nformuj bliskich – przed wyjściem z domu poinformuj kogoś, gdzie planujesz się udać i o której godzinie zamierzasz wrócić. To ważne, aby w razie problemów ktoś wiedział, gdzie cię szukać.
- Staraj się do lasu wychodzić w grupie – najlepiej udać się na grzybobranie z towarzyszami. W grupie łatwiej zachować orientację i w razie potrzeby udzielić sobie wzajemnej pomocy.
- Zwracaj uwagę na charakterystyczne elementy otoczenia – zapamiętaj szczegóły, które mogą pomóc ci znaleźć drogę powrotną, takie jak numerowane słupki leśne. Możesz zapisać ich numery, aby w razie potrzeby łatwiej się odnaleźć.
- Ubierz się odpowiednio – wybieraj jasne, widoczne ubrania i ciepłe ubrania, zwłaszcza gdy wybierasz się do lasu wczesnym rankiem.
- Telefon komórkowy miej zawsze przy sobie – przed wyprawą upewnij się, że twój telefon jest naładowany. W razie problemów będziesz mógł wezwać pomoc, a telefon pozwoli służbom na szybsze zlokalizowanie twojej pozycji.
- Szczególną uwagę zwracaj na dzieci i osoby starsze – jeśli na grzybobranie zabierasz dzieci lub osoby starsze, nie spuszczaj ich z oczu. Las może być dla nich miejscem trudnym do orientacji, a chwila nieuwagi może skończyć się zagubieniem. Warto takie osoby wyposażyć w urządzenia z GPS np. opaski.
- Zbieraj tylko grzyby, które dobrze znasz – jeśli nie jesteś pewien, czy dany grzyb jest jadalny, lepiej go nie zbierać. Unikniesz w ten sposób zatrucia i niepotrzebnego ryzyka.
Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas wypraw do lasu. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, zminimalizujemy ryzyko niebezpiecznych sytuacji i będziemy mogli cieszyć się grzybobraniem w spokoju.
Policja dokłada wszelkich starań, aby szybko i skutecznie odnaleźć osoby zaginione w lasach, jednak najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest prewencja i odpowiedzialne podejście do każde
nadkom. Tomasz Żerański