Niskie temperatury są zagrożeniem dla życia i zdrowia. Nie bądź obojętny!
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Ostrołęccy policjanci wraz z innymi służbami i instytucjami każdego roku podejmują działania zmierzające do ochrony osób zagrożonych wychłodzeniem. Nie inaczej jest w tym roku. Policjanci z ostrołęckiego Wydziału Prewencji już kilka tygodni temu nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej w Ostrołęce w tym zakresie. Ponadto policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób.
W ramach działań prowadzą wspólne patrole, które 24-godziny na dobę kontrolują klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki, parki, skwery, czy też ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Reagują także na przekazywane sygnały o osobach potrzebujących pomocy od samych mieszkańców.
Nie jest tajemnicą, że część osób bezdomnych nie chce przyjąć pomocy i unika schronisk, noclegowni i przytułków. W tym miejscu policjanci zawsze wykorzystują swoje doświadczenie i umiejętności przekonania takiej osoby, do skorzystania z oferowanej im pomocy.
Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że zagrożone są nie tylko osoby bezdomne. Mogą to być także seniorzy, którzy nie radzą sobie sami z podstawowymi czynnościami. Wyjście na zakupy może okazać się dla nich tak wielkim wysiłkiem, że nie zdołają dotrzeć do domu. Czasem mogą też nie mieć siły przynieść opału. Dlatego tak ważna jest wrażliwość i zwracanie uwagi na to co się dzieje wokół nas. Warto zainteresować się, czy być może ktoś z sąsiadów wymaga wsparcia.
Ważne jest także rozsądne planowanie i przeżywanie imprez towarzyskich. Zadbajcie Państwo o bezpieczny powrót do domu wszystkich uczestników spotkania. Wypity alkohol sprawia, że odczuwanie zimna jest inne i osoby odurzone alkoholem pozostając zbyt długo na zewnątrz mogą narazić się na odmrożenia. Przyśnięcie na przystanku autobusowym czy upadek w zaspę śnieżną może doprowadzić do tragedii.
Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Właśnie dzięki Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.
Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy.
nadkom. Tomasz Żerański