Aktualności

Policja Ostrołęka: bezpieczeństwo na drogach Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego podczas długiego, styczniowego weekendu

Data publikacji 03.01.2025

Przed nami długi weekend, oznacza to zatem wzmożony ruch i większe ryzyko wypadków na drogach. Patrole ostrołęckich policjantów czuwać będą nad bezpieczeństwem zarówno kierowców, jak i niechronionych uczestników dróg. Zarówno kierowcy, jak i piesi powinni uwzględnić pogarszające się warunki drogowe i wydłużającą się w związku z tym drogą hamowania. Piesi powinni pamiętać także o noszeniu odblasków również w obszarze zabudowanym. Dzięki temu będą oni widoczni dla kierowców, co zapobiegnie ich potrąceniu.

 

Według zapowiedzi synoptyków na naszym terenie wystąpią trudne warunki atmosferyczne. W tego typu sytuacjach widoczność, szybka reakcja, czujność i ograniczone zaufanie jest szczególnie ważna.

Towarzysząca opadom śliska nawierzchnia będzie sprzyjać stłuczkom i potrąceniom, dlatego zwiększmy odstęp od pojazdów jadących przed nami. Pamiętajmy też, że nawet pomimo braku opadów deszczu opadająca mgła może zamarzać i powodować, że droga będzie bardzo śliska i trudna do ,, wyczucia".

 

Systemy bezpieczeństwa, które coraz częściej posiadamy w swoich autach mają jedynie wspomagać naszą jazdę, jednak nie zwalniają nas z myślenia i przewidywania tego co się dzieje na drodze.

Zbliżając się do przejścia dla pieszych zatrzymajmy się i spójrzmy kilkukrotnie w każdą stronę, z której może nadjechać pojazd, a widząc np. nadjeżdżający samochód przyjmijmy zasadę ograniczonego zaufania. Tym samym jednak nie zapominajmy, że w trakcie opadów deszczu lub śniegu, szczelnie nałożony kaptur czy płaszcz przeciwdeszczowy sprawiają, że szerokość naszego pola widzenia znacznie się zmniejsza. Wyróbmy u siebie nawyk rozglądania się. Czasami te kilka sekund może być na wagę złota.

Wprawdzie w myśl art. 86b kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadząc pojazd mechaniczny wbrew obowiązkowi nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych, jednak nie zapominajmy, że mimo sankcji nałożonych na kierowcę, przy zderzeniu się z często ważącym ponad tonę autem, możemy narazić się nie tylko na utratę zdrowia, ale i życia.

Ważna jest również nasza widoczność. Wprawdzie ustawodawca nie nałożył na nas obowiązku noszenia elementów odblaskowych w terenie zabudowanym, jednak zachęcamy do korzystania z tego typu przedmiotów. Im szybciej kierowca nas zauważy, tym będzie miał więcej czasu na reakcję i będzie mógł w bezpieczny sposób zbliżyć się do nas.

nadkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony