Spadające z naczepy kawałki lodu przyczyną wypadku
30-letnia kierująca bmw z obrażeniami ciała trafiła zabrana do szpitala w wyniku zdarzenia drogowego, które miało miejsce dziś (3.02) rano. Kierująca straciła panowanie nad autem w wyniku spadających kawałków lodu z naczepy ciężarówki. Apelujemy do kierowców ciężarówek o odśnieżanie pojazdów przed wyruszeniem w trasę. Zaniedbanie tego obowiązku stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, a w przypadku policyjnej kontroli zakończy się mandatem w wysokości nawet 3000 złotych.
W poniedziałek (3.02) rano do dyżurnego ostrołęckich policjantów wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego w miejscowości Zabiele Wielkie. Na miejsce skierowano służby ratunkowe i mundurowych z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego. Według wstępnych ustaleń wynika, że kierująca bmw (30 lat) podczas wyprzedzania ciągnika siodłowego daf, z naczepy pojazdu na samochód osobowy spadł lód. Kobieta straciła panowanie nad bmw, zjechała na pobocze i do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia została zabrana z obrażeniami ciała do szpitala. Oboje kierowcy byli trzeźwi.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Naruszenie tego przepisu może skutkować grzywną w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. W przypadku, gdy nieodśnieżony pojazd przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych lub sprawa może być skierowana do sądu.
Kiedy pokrzywdzony poniesie poważne obrażenia, a zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek, sprawca odpowie za przestępstwo z artykułu 177 kodeksu karnego, za które może grozić do 3 lat, a kiedy następstwem wypadku jest śmierć, nawet do 8 lat.
Dlatego zimą niech zadziała nasza wyobraźnia. Zalegający śnieg i zaszronione szyby ograniczają widoczność, to bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo. Łatwo może dojść do tragicznych w skutkach zdarzeń na drodze. Bądźmy przezorni dla swojego własnego bezpieczeństwa, kiedy jedziemy za samochodem pokrytym śniegiem lub ciężarówką na naczepie, której może zalegać zamarznięty lód.
Autor: nadkom. Tomasz Żerański