Chciała zarobić na inwestycji w kryptowaluty-została oszukana
Na kwotę 8000 została oszukana mieszkanka Ostrołęki, która postanowiła zainwestować w kryptowaluty. 66-latka po znalezieniu ogłoszenia na popularnym portalu społecznościowym zainwestowała swoje oszczędności, które miały jej przynieść szybki zysk. Niestety, gdy chciała wypłacić pieniądze zorientowała się, że została oszukana. Apelujemy, aby do tego rodzaju inwestycji podchodzić z dużą dozą ostrożności. Pamiętajmy, że nikt nie da nam nic za darmo, a z reguły za łatwym i szybkim zarobkiem kryje się oszustwo.
Policja Ostrołęka:
Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Jeśli telefonicznie skontaktuje się z Tobą ktoś, kto:
- chce szybko uzyskać Twoje dane,
- oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
- chce zainstalować na Twoim komputerze program do zdalnego sterowania.
Zastanów się przez chwilę! Skontaktuj się w tej sprawie z kimś bliskim, znajomym, zachowaj ostrożność i nie daj się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom Policję!!!
O tym powinniśmy wiedzieć i pamiętać:
- Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej. Dobrze jest zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu.
- Inwestowaniem powinny zajmować się osoby, które posiadają co najmniej minimalną wiedzę na temat technologii Blockchain, kryptowalut, oraz powodów, które wpływają na jej zmienność.
- Nie powinniśmy przeznaczać na inwestycje więcej środków, niż możemy aktualnie stracić.
- Przy podjęciu decyzji o inwestycji, potencjalny podmiot, w który chcemy zainwestować środki finansowe, należy sprawdzić na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz w miarę możliwości na stronach internetowych prowadzonych przez zagraniczne jednostki nadzoru nad rynkiem finansowym.
- Musimy wziąć pod uwagę również to, czy broker inwestycyjny jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego lub inny organ zagraniczny takiego nadzoru.
- Musimy zwrócić też uwagę, jaki jest cel inwestycji, czy inwestycja jest zabezpieczona, czy istnieje możliwość i sposób złożenia reklamacji na niezgodne z prawem działania.
- Należy zwrócić uwagę na jurysdykcję prawną emisji kryptowalut, która może nam utrudnić w przyszłości ewentualne składanie roszczeń odszkodowawczych lub skarg z tytułu nierzetelnej realizacji umów.
- Inwestorzy, którzy już posiadają kryptowaluty i kryptoaktywa powinni pamiętać o tym, aby nie udostępniać osobie nieupoważnionej dostępu do swojego klucza prywatnego.
nadkom. Tomasz Żerański