Seniorka sądząc, że pomaga córce i zięciowi przekazała oszustwom znaczną sumę pieniędzy - nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym!
Metodą „na prokuratora” seniorka z powiatu ostrołęckiego została oszukana na kwotę 70 tysięcy złotych. Uwaga: bez względu jaką metodą oszuści się posłużą, osoby starsze muszą pamiętać, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Pamiętajmy: prawdziwy policjant, prokurator, czy też funkcjonariusz innych służb, nigdy nie będzie żądał przekazania mu gotówki. Jeśli to robi to znak, że mamy do czynienia z oszustwem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce poniżej przypominają, jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.
Dziś do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosiła się 75-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego, która powiadomiła o oszustwie metodą na prokuratora.
Kobieta zawiadomiła, że wczoraj wieczorem otrzymała telefon od kobiety podającej się prokuratora, która powiedziała, że jej córka i zięć potrącili samochodem dziecko, które zmarło.
Oszustka w rozmowie dodała, że aby córka i jej mąż nie trafili do aresztu potrzebna jest kwota 70 tysięcy złotych. Niestety 75-latka latka uwierzyła w bajkę wymyśloną przez oszustów. Zamiast skontaktować się ze swoją rodziną, przekazała obcemu mężczyźnie, który miał być kolegą jej zięcia pieniądze.
O tym, że została oszukana zorientowała się dziś w momencie, kiedy całą sytuację opowiedziała sąsiadowi.
Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i zachowanie czujności przy kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli różnych służb, bądź instytucji.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta czy prokuratora zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji czy innych instytucji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie!
Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych, aby informowali naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
nadkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka