Aktualności

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu

Data publikacji 25.07.2025

Kilka lat temu Światowa Organizacja ogłosiła Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu, który jest obchodzony 25 lipca. Inicjatywa ta ma na celu zwróceniu uwagi na tragiczne konsekwencje utonięć dla rodzin czy w szerszym już kontekście całego społeczeństwa i działam pokazujących jak można zapobiec takim sytuacjom. Tu zaczyna się pole do popisu dla służb ratunkowych – także policjantów, którzy zwłaszcza w sezonie letnim czuwają nad bezpieczeństwem miłośników wypoczynku nad wodą. Ostrołęccy stróże prawa są do dyspozycji i pomocy wszystkim, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie – szybka i profesjonalna pomoc to priorytet działań policyjnych wodniaków, którzy już od kilku tygodniu czuwają nad bezpieczeństwem nad wodą.

Choć warunki atmosferyczne w ostatnich dniach nie zachęcają do kąpieli i wypoczynku nad wodą, to w niedługim czasie – zgodnie z przewidywaniami meteorologów – znowu zrobi się słonecznie i ciepło. A wtedy wielu z nas pewnie wybierze się nad wodę.

Nad bezpieczeństwem miłośników wodnego wypoczynku będą czuwać do końca sezonu letniego ostrołęccy policjanci, którzy już od kilku tygodni na policyjnej łodzi kontrolują kąpieliska i akweny. Dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom nad wodą.

Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą zależy w największej mierze od stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych, czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne.

Apelujemy, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywać należytą ostrożność i kierować się przede wzystkim rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą koncentrację, percepcję i zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii.

Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do poleceń ratowników. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

nadkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony