Wspólna pomoc dla osób chorujących na nowotwory krwi – dziękujemy
Blisko 700 nowych osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku. To efekt 3 dniowych działań zorganizowanych dla osób zmagających się z tą chorobą. Wśród nich jest również nasza koleżanka, żona, matka trójki wspaniałych dzieciaków, policjantka Emilia Tomczak. Dziękujemy wszystkim osobom, którzy nie pozostali obojętni na ludzką pomoc, dzięki nim 700 nowych osób ma szanse wrócić do zdrowia.
Od pewnego czasu, wspólnie z mężem Emilia zarejestrowana w fundacji DKMS. Wiedziała, że jeśli jej genetyczny bliźniak będzie potrzebował pomocy, ona będzie gotowa oddać mu swój szpik. Dziś sama walczy z nowotworem krwi, to ona walczy o życie dla dzieci, rodziny i siebie. Bo dziś to ona potrzebuje pomocy swojego genetycznego bliźniaka.
Dlatego Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z sąsiednimi jednostkami policji wyszła z inicjatywą zorganizowania we współpracy z fundacją DKMS, dnia dawcy szpiku dla Emilii Tomczak, i innych osób, które walczą z chorobami krwi. Przez trzy dni na terenie powiatu ostrołęckiego, makowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego można było się rejestrować jako dawcy szpiku, chętni do pomocy innym.
Funkcjonariusze Policji nie mogli stać obojętnie i również włączyli się do tak wspaniałej inicjatywy. We wskazanych miejscach i dniach czekali wolontariusze, którzy omawiali dlaczego możliwość bycia dawcą jest tak ważna dla ratowania życia. Tłumaczyli też metody pobierania szpiku, jak się to odbywa, jak również zapewniali, że taka ingerencja nie zagraża życiu dawcy, za to może być jedynym ratunkiem dla chorego.
Wolontariuszem w Makowie Mazowieckim była mł. asp. Anna Waśniewska, która trzy lata temu sama mogła pomóc choremu i nie zawahała się ani chwili by podjąć tą jakże ważna decyzję. Policjantka oddała komórki macierzyste dla swojego bliźniaka.
Po kilku chwilach rozmowy z wolontariuszami zainteresowane osoby, bez wahania wypełniały formularz, a następnie za pomocą pałeczek pobierały wymaz z ust. Cała procedura trwała kilkanaście minut. W ciągu tych kilku spotkań zarejestrowało się 700 osób, w tym funkcjonariusze makowskiej, ostrołęckiej, ostrowskiej i pułtuskiej Policji, jak również wiele osób cywilnych.
Cieszymy się bardzo, że w działania pomagające osobom potrzebującym włączył się także Urząd Miasta w Ostrołęce na czele z Panem Prezydentem Januszem Kotowskim, Fundacja DKMS, Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej oraz Pułtusku, a także Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Zakład Karny w Przytułach Starych, szkoły, galerie handlowe oraz sklepy. Ostrołęccy policjanci sporządzili zbiórkę pieniędzy w swojej jednostce na potrzeby związane z leczeniem Emilki, a zebrane środki zostały już przekazane rodzinie.
Drodzy potencjalni dawcy – dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami, dziękujemy za Waszą bezinteresowność i dobre serce. Na pewno dzięki Wam zostanie uratowane nie jedno życie. Mamy też nadzieję, że Wasze dobro pomoże naszej koleżance Emili.
asp. Tomasz Żerański/ZP KWP/KPP Maków Maz.