Ramie w ramię - szkolenie służb ratowniczych na temat poszukiwań osób zaginionych
Innowacyjne metody poszukiwawcze, współpraca z nawigatorami, a także udzielanie pierwszej pomocy przy hipotermii – to główne tematy szkolenia zorganizowanego w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce. Wszystko po to, aby jeszcze szybciej działać w przypadkach zaginięć osób.
Wczoraj w sali konferencyjnej ostrołęckich policjantów odbyło się szkolenie przeprowadzone przez członków Grupy Ratowniczej Nadzieja z zakresu poszukiwania zaginionych osób. Udział w nim wzięli: ostrołęccy policjanci, strażacy PSP Ostrołęka, druhowie OSP.
Po przywitaniu przez Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztofa Szymańskiego oraz jego Zastępcę nadkom. Jarosława Deptułę i podkreśleniu przez nich konieczności takich działań rozpoczęła się pierwsza część szkolenia teoretycznego, podczas którego rozmawiano na temat innowacyjnych metod poszukiwawczych, współpracy z nawigatorami, udzielania pierwszej pomocy przy hipotermii, a także koordynacji służb biorących udział w akcji poszukiwawczej. Ponadto zaprezentowane zostało jedno z dwóch w Polsce Mobilnych Centrum Poszukiwawczych.
Po praktyce przyszedł czas, aby zdobyte podczas szkolenia informację wykorzystać w praktyce. W tym celu uczestnicy szkolenia pojechali w rejon dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Sienkiewicza. Z ramienia KMP w Ostrołęce w akcji brali udział: Naczelnicy, Kierownicy poszczególnych wydziałów oraz posterunków policji, a także funkcjonariusze z pionu kryminalnego, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem zaginionych osób. W wyznaczonym miejscu została przygotowana symulacja prawdziwej akcji poszukiwawczej. Po krótkiej odprawie, podzieleniu się w grupy i odebraniu nadajników GPS, uczestniczący szkoleniu udali się w kompleks leśny, by poszukiwać zaginionego dziecka. Akcja zakończyła się sukcesem, ponieważ poszukiwana osoba została odnaleziona.
Dzięki ćwiczeniom jego uczestnicy w sposób teoretyczny i praktyczny mogli wymienić między sobą opinie i uwagi dotyczące tematyki poszukiwań osób.
Takie szkolenia są niezwykle cenne, gdyż pozwalają na jeszcze szybsze skoordynowanie działań poszukiwawczych, a co za tym idzie jeszcze szybsze dotarcie do osób zaginionych, gdzie czasem minuta, a nawet sekunda decyduje o czyimś zdrowiu, a nawet życiu.
asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka