Bezpiecznie nad wodą
Pamiętaj o podstawowych zasadach podczas wypoczynku nad wodą. Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się „dzikie kąpielisko” bądź miejsce potencjalnie zagrożone utonięciem osób, poinformuj nas o nim za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Zbliżający się długi weekend czerwcowy oraz okres wakacyjny wiąże się z wypoczynkiem nad wodą. Wyjazdy nad morzę czy nad jeziora to najczęstsza forma wypoczynku, zwłaszcza w piękne słoneczne dni. Wybierając miejsce do kąpieli, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Obserwuj również kolor wywieszonej na maszcie flagi. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku - zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
- Stosuj się do obowiązującego reżimu sanitarnego związanego z pandemią COVID-19.
W ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym utonęło 13 osób, a w tym roku od 1 stycznia do 31 maja aż 8 osób. Za tymi liczbami kryją się ludzkie tragedie, bo przecież zginął członek rodziny. Policja dokłada wszelkich starań i w codziennej służbie patroluje tereny przywodne oraz kieruje funkcjonariuszy do pełnienia służby na wodzie.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
1. brak umiejętności pływania,
2. brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
3. pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji.
Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się „dzikie kąpielisko” bądź miejsce potencjalnie zagrożone utonięciem osób, poinformuj nas o nim za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy, że wejdziesz na stronę KMZB, wybierzesz zagrożenie „Miejsce niebezpieczne na wodach” i wskażesz jego położenie. Masz możliwość dołączenia zdjęcia oraz filmu. Każde zgłoszenie jest przez nas weryfikowane, a następnie podejmujemy konkretne kroki do jego eliminacji. Dzięki takiemu zgłoszeniu, możemy uratować życie ludzkie.
Pamiętaj, jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy – skorzystaj z numeru alarmowego 112!
Podczas wypoczynku nad wodą, zabezpiecz przed utratą swój telefon, portfel oraz inne cenne rzeczy.
Pamiętaj! Bezpieczeństwo zależy też i od Ciebie!
mł. asp. Aneta Waracka