Pomimo braku sezonu rowerowego ostrołęccy policjanci odnotowali kilka kradzieży jednośladów. Pojazdy były skradzione zarówno sprzed bloków, jak i z piwnic. Dlatego policjanci z ostrołęckiego wydziału prewencji przygotowali akcję profilaktyczną „Nie daj szansy złodziejowi - zabezpiecz swój rower”, która będzie prowadzona zarówno na terenie naszego miasta, jak i powiatu. Do działań zaproszono także spółdzielnie mieszkaniowe.
Wbrew pozorom nasi mieszkańcy pomimo trudnych warunków pogodowych korzystają ze środka transportu, jakim jest rower. Jednak ich właściciele często zapominają o ich prawidłowym zabezpieczeniu np. pozostawiając je na ,,chwilę” przed sklepem. Właśnie tą sytuację często wykorzystują amatorzy cudzej własności. Niezabezpieczone jednoślady giną także z piwnic, balkonów i klatek schodowych bloków.
Wychodząc naprzeciw takiemu zagrożeniu ostrołęccy policjanci przygotowali akcję profilaktyczną w tym zakresie. Będzie ona prowadzona zarówno na terenie naszego miasta, jak i powiatu. W jej ramach policjanci z rewirów dzielnicowych będą cyklicznie kontrolować rejony bloków, klatek schodowych, czy też piwnic.
Ponadto został przygotowany plakat, który będzie zawierał najważniejsze informację dotyczące tego, jak uchronić jednoślad przed kradzieżą. Dzięki zaproszeniu do współpracy ostrołęckich spółdzielni mieszkaniowych plakaty zostaną umieszczone w gablotach ogłoszeniowych oraz miejscach ogólnodostępnych na terenie osiedli mieszkaniowych.
Dodatkowo dzielnicowi w ramach obchodu swoich rejonów służbowych będą informowali mieszkańców o sposobach na uniknięcie tego zagrożenia. Pamiętajmy: jednym z najprostszych sposobów pozwalających na uniknięcie zagrożenia jest właściwe zabezpieczenie techniczne posiadanego mienia. Być może w ramach akcji uda się na terenie któreś spółdzielni wyodrębnić monitorowane pomieszczenie, w którym mieszkańcy będą mogli pozostawić swoje jednoślady.
Warto także zadbać o właściwie działające domofony do klatek bloków, a także uczulać mieszkańców na obce osoby przebywające przy blokach, czy chcące uzyskać dostęp do nich.
Podczas otwierania drzwi obcym osobom, często przedstawiającym się jako listonosze, pracownicy ośrodka pomocy, czy spółdzielni każdorazowo powinniśmy np. wychodząc na klatkę sprawdzić taką osobę, bądź zadzwonić do spółdzielni i zapytać, czy w tym momencie takie pracę są wykonywane. Zapytajmy się osoby jak się nazywa, z jakiej jest spółdzielni i w jakim celu przyszła.
Drugim sposobem ,,amatorów cudzej własności” jest wejście do klatki przytrzymując drzwi osobie, która akurat z niej wychodzi. Obserwując taką sytuację zastanówmy się dlaczego obcy Pan, czy Pani jest taka ,,miła” i przytrzymuję nam drzwi akurat w takim momencie kiedy wychodzimy z klatki. Ciesząc się z dobrego wychowania osoby, nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że być może ten ,,miły Pan”, który przepuścił nas w drzwiach nie przyszedł w odwiedziny do kolegi, tylko okraść nasze, lub sąsiadów mieszkanie, bądź pozostawiony na klatce rower.
W przypadku kiedy widzimy taką sytuację, po wyjściu z klatki zamknijmy dokładnie drzwi domofonu, a osobę zapytajmy ,, czy Pan tu mieszka? ,,kogoś Pan szuka?” Uczciwa osoba, nie powinna mieć problemu ze znalezieniem odpowiedzi na tak zadane pytanie.
Zwracajmy również uwagę na i podejrzane osoby i samochody, które jeżdżą po naszej okolicy, lub też stoją zaparkowane w rejonie zabudowań naszych lub naszych sąsiadów.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości o swoich podejrzeniach poinformujmy policję. Bezpośredni numer telefonu do dyżurnego ostrołęckich policjantów to 47 704 14 24.
podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka