Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – wirtualne zgłoszenie, realne działanie
Ostrołęczanie każdego dnia korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, poprzez którą zgłaszają przypadki niebezpiecznych sytuacji, które zauważyli w najbliższej okolicy. Mogą być to akty wandalizmu, nieprawidłowe parkowanie czy niewłaściwa infrastruktura drogowa. Te narzędzie sprawia, że każdy z mieszkańców danej okolicy ma realny wpływ na bezpieczeństwo, a policjanci posiadają bieżące i aktualne informacje o zagrożeniach, na które reagują – szybko i skutecznie.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego ważnym jest istnienie narzędzi, które pozwolą na rzetelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń, które mogą występować w społeczności lokalnej. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wprowadzona w województwie mazowieckim we wrześniu 2016 roku.
Przez ponad pięć lat mieszkańcy naszego miasta i powiatu przekazali policjantom blisko 5 tysięcy zgłoszeń dotyczących zagrożeń w ich najbliższej okolicy. Każde zgłoszenie jest weryfikowane i sprawdzane przez mundurowych, by później można było przejść do eliminacji zagrożenia czy innej niebezpiecznej sytuacji.
A te są bardzo różne – od aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci czy kłusownictwa, przez nieprawidłowe parkowanie i niszczenie zieleni, aż po złą organizację ruchu drogowego. W sumie możemy wybrać spośród 24 kategorii zagrożeń, które naszym zdaniem występują w okolicy w której mieszkamy czy przebywamy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy skorzystać wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z dodania opisu czy dodatkowych informacji, dzięki którym policjanci szybciej i skuteczniej rozwiążą dany problem czy wyeliminują niebezpieczną sytuację.
Dzięki informacjom przekazanym przez społeczeństwo, Policja może jeszcze lepiej wykonywać postawione przed nią zadania, reagując na wskazane na mapie zagrożenia. Z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas ma realny wpływ na bezpieczeństwo swojej „małej ojczyzny”.
Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,
- akceptujemy regulamin,
- chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje,
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia,
- w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ".
Zachęcamy do dalszego korzystania i jednocześnie promowania wśród przyjaciół, znajomych oraz rodziny tego rozwiązania. Jeżeli chcesz mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w Twojej okolicy podziel się swoimi spostrzeżeniami z Policją.
Reaguj na zagrożenia, a wspólne działania przyniosą najbardziej oczekiwany efekt - bezpieczeństwo. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka