Zadbajmy o bezpieczne mieszkanie w trakcie zimowego wypoczynku
Trwają ferie zimowe w naszym województwie. Dla części z nas przerwa zimowa to czas wyjazdów i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto więc pomyśleć o tym, co zrobić aby zabezpieczyć swój dom, bądź mieszkanie przed włamywaczami. Oto kilka naszych rad, aby nie spotkać się z niemiłą niespodzianką po powrocie. Zróbmy wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania.
Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie/dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce w telefonach. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
Miejmy też na uwadze, że portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Rozważmy, czy zdjęcia z zimowego wyjazdu opublikować dopiero po naszym powrocie.
Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:
-
zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
-
widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
-
zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.);
-
niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy;
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.
Jeśli już nieszczęśliwie padliśmy ofiarą włamania, to po zauważeniu tego faktu najlepiej od razu powiadomić policjantów, dzwoniąć pod numer 112. Pamiętajmy też, aby w mieszkaniu nic nie sprzątać, poprawiać czy też nie dotykać klamek lub miejsc przez które mogli dostać się włamywacze.
Pamiętajmy, że szybkie zgłoszenie, to szybka reakcja. Kiedy zauważymy podejrzane osoby, bądź samochody kręcące się pod naszym lub sąsiada domem poinformujmy o tym policje, która przyjedzie na miejsce i sprawdzi daną sytuację. Przekazując zgłoszenie starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów takich jak marka, kolor, numer rejstracyjny pojazdów oraz rysopis podejrzanych osób.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka