OSTROŁĘCCY POLICJANCI PRZESTRZEGAJĄ PRZED "FAKE NEWSAMI"
Podstawowym źródłem fake newsów są media społecznościowe i Internet. Powodem powstawania fake newsów jest między innymi tabloidyzacja mediów, potrzeba posiadania informacji, brak czasu na ich zweryfikowanie. Oprócz tego jest to brak kompetencji twórców tekstów, chęć wyłudzenia danych, a także manipulowania opinią publiczną i wprowadzanie dezinformacji. Fake news zazwyczaj opisuje konkretne wydarzenie, które jest kontrowersyjne.
Sprawdzaj informacje, które przeglądasz!
Przeanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana, czy autorzy są znani, czy znane są źródła finansowania strony. Warto sprawdzić na jakiej domenie istnieje strona – czy adres jest nietypowy, domena nie pochodzi z egzotycznych krajów.
Zweryfikuj źródła, na które powołuje się autor artykułu.
Sprawdź strukturę artykułu. Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy nagłówek jest spójny z resztą artykułu? Artykuły godne zaufania są utrzymane w spokojnym tonie.
Porównaj artykuł z inną wiarygodną stroną internetową. Sprawdź w jakim świetle ta informacja została przedstawiona w innym źródle, czy uwzględnione zostały różne opinie. Warto przejrzeć informacje uzyskane z innych wyszukiwarek, a także ze stron internetowych, które zajmują się daną tematyką. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w otwartym dostępie, w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.
Zbadaj w jaki sposób zostali przedstawieni bohaterowie artykułu. Czy przedstawiono ich różne opinie? Czy tekst nie powiela stereotypów i uproszczeń?
Bezmyślne powielanie niesprawdzonych treści może mieć poważne konsekwencje. Bądźmy czujni.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka