Aktualności

Ostrołęccy policjanci skutecznie pomagają ofiarom przemocy domowej - kolejne wydane nakazy natychmiastowego opuszczenia lokalu i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych. Jasny przekaz dla domowych agresorów!

Data publikacji 20.04.2022

Przypominamy, że od 30 listopada 2020 r. obowiązują nowe przepisy umożliwiające szybkie reagowanie wobec sprawców przemocy domowej. Zapewnia ona możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od sprawcy przemocy, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, poprzez nakazanie mu niezwłocznego opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego lokalu i zakazu zbliżania się. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne. Tylko w ciągu ostatniej doby ostrołęccy dzielnicowi wydali dwa tego rodzaju zakazy w stosunku do osób stosujących przemoc wobec swojej żony w obecności ich dzieci.

Pierwszy nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania na odległość nie mniejszą niż 50 metrów został wydany w stosunku do podejrzewanego o stosowanie przemocy domowej wobec żony 62 - letniego mieszkańca gminy Olszewo-Borki. Agresor został odizolowany i natychmiast musiał opuścić swój dom.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku mieszkańca gminy Łyse, który jest podejrzany o stosowanie przemocy domowej w stosunku do nastoletniego dziecka. W tym przypadku dzielnicowy wydał również natychmiastowy nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do jego otoczenia.

Przypominamy, że ostrołęccy policjanci zawsze stoją po stronie ofiar przemocy domowej. W tego rodzaju sytuacjach bardzo ważna jest również właściwa reakcja otoczenia, rodziny i sąsiadów, aby w porę zapobiec tragedii i przerwać dramat, który trwa w danej rodzinie od wielu lat.

Przypominamy!

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., również policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne.
 
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  •  do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  •  w miarę możliwości numeru telefonu,
  •  informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
 

Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

 

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony