Spotkanie ostrołęckiej policji z Seniorami w ramach kampanii ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY. Tym razem byli to słuchacze Uniwersytetu III Wieku
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wykorzystują każdą okazję, by spotkać się z osobami starszymi i porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Ostatnie tego typu spotkanie prowadzone w ramach kampanii mazowieckich policjantów ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY miało miejsce w Ostrołęckim Centrum Kultury. Policjanci omówili w trakcie prelekcji najczęstsze metody jakimi posługują się sprawcy oszustw, a także wskazali sposoby na ich uniknięcie.
Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzesza dużą grupę seniorów, którzy chętnie uczestniczą w organizowanych zajęciach i zainteresowani są poszerzaniem swojej wiedzy. Dla policjantów, to idealne miejsce do prowadzenia profilaktycznych pogadanek o bezpieczeństwie osób starszych. Ostatnie tego typu spotkanie miało miejsce dziś z Ostrołęckim Centrum Kultury w ramach kampanii prowadzonej przez ostrołęckich policjantów ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY.
W trakcie prelekcji funkcjonariusze z ostrołęckiej komendy policji omówili metody, którymi najczęściej posługują się oszuści, by wyłudzić pieniądze od osób starszych na tzw. wnuczka, policjanta oraz poprzez tzw. spoofing polegający na podszywaniu się w trakcie rozmowy telefonicznej za inną osobę.
Policjanci poruszyli także temat dotyczący przestępców działających metodą na policjanta, przypomnieli uczestnikom, że:
- Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie;
- Prawdziwi policjanci nigdy też nie proszą o zaangażowanie prywatnych środków finansowych do jakiejkolwiek akcji.
Prowadzący spotkanie zaapelowali także do seniorów, aby w przypadku otrzymania telefonu od osoby, która np. podaje się za krewnego, by nie podejmować żadnych kroków w kierunku przekazywania pieniędzy.
Mundurowi wskazali także Seniorom na zagrożenia związane z wpuszczaniem do domu, bądź mieszkania obcych osób, które mogą przedstawiać się za gazowników, bądź pracowników innych firm, czy instytucji. Wskazali im również, jak mają się zachować w takich sytuacjach, aby być bezpiecznym. Na zakończenie spotkania poruszono zagadnienia związane z oszustwami popełnionymi w Internecie.
Pani Dorocie Andrzejczyk opiekunowi grupy Uniwersytetu III Wieku w Ostrołęce dziękujemy za zorganizowanie spotkania, a słuchaczom za uwagę i poświęcony czas.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka