Aktualności

Policjanci z Ostrołęki realizują wnioski i prośby mieszkańców

Data publikacji 27.04.2023

Od dziś przez najbliższe dwa tygodnie mundurowi z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego w godzinach 7-8 będą prowadzić ręczną regulację ruchem na skrzyżowaniu ul. Stacha Konwy z ul. Słoneczną w Ostrołęce. Takie działanie funkcjonariuszy jest realizacją wniosku mieszkańców gminy Lelis, który został złożony podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Lelisie, która miała miejsce w minioną środę. Poniżej wyjaśniamy również, jak się zachować kiedy policjant kieruje ruchem.

Ostrołęccy policjanci w ramach współpracy z lokalną społecznością przeprowadzają spotkania z mieszkańcami, aby wsłuchać się w ich uwagi i spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. W minioną środę funkcjonariusze zostali zaproszeni do Urzędu Gminy w Lelisie na Sesję Rady Gminy. W jej trakcie otrzymali od mieszkańców wiele spostrzeżeń co do możliwości zwiększenia bezpieczeństwa.

Jednym ze złożonych przez mieszkańców wniosków był zwiększenie policyjnych patroli w rejonie przejść dla pieszych oraz ręczne kierowanie ruchem w godzinach porannych na skrzyżowaniu ul. Stacha Konwy i Słonecznej w Ostrołęce, aby upłynnić w ten sposób wyjazd na drogę krajową K-53. Dlatego już dziś na wspomnianym skrzyżowaniu pojawili się policjanci z ostrołęckiej drogówki, którzy w godzinach 7-8 prowadzili tam ręczną regulację ruchem. Prosimy kierowców o stosowanie się do sygnałów wydawanych przez policjantów prowadzących ręczną regulację ruchem.

Przypominamy, jak zachować się, gdy na skrzyżowanie wchodzi policjant? Co oznaczają wydawane przez niego polecenia?

Warto pamiętać, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem. Kierowcy powinni zatem wiedzieć jak zachować się w przypadku napotkania na swojej drodze tego typu sytuacji. Zrozumienie wydawanych poleceń i podawanych sygnałów oraz znaków znacząco ułatwia komunikację pomiędzy policjantem znajdującym się na skrzyżowaniu, a kierowcą. Przekłada się to bezpośrednio na skuteczny i sprawny sposób udrożnienia ruchu w danym miejscu. Właściwe zrozumienie sytuacji drogowej pomaga także zachować bezpieczeństwo osób pieszych.

Kierowanie ruchem przez policjantów może być kłopotliwe dla jego uczestników, jeżeli nie są pewni znaczenia poszczególnych gestów. Warto zatem zapoznać się ze znaczeniem sygnałów i wiedzieć co oznaczają gesty policjantów. Wówczas unikniemy stresu związanego z przejazdem przez skrzyżowanie, na którym policja kieruje ruchem.

Zgodnie z artykułem 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku, Prawo o ruchu drogowym - Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe:

  • Zakaz wjazdu na skrzyżowanie - Jeżeli policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu jest zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych i ma do tego wyciągnięte poziomo obie ręce, to oznacza, że wydaje zakaz wjazdu kierowcom i poruszania się pieszym.
  • Zmiana kierunku ruchu - Kierowanie ruchem przez policjanta oznacza konieczność umożliwienia przejazdu kierowcom z różnych stron. Policjant z jedną podniesioną ręką to dla kierowców znak, że powinni zachować szczególną ostrożność – Uwaga za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.
  • Zatrzymanie ruchu - Pozycje przyjmowane przez policjanta kierującego ruchem mogą wzywać kierowcę do zatrzymania się. Taki sygnał wyda kierowcom policjant, który podniesie rękę w taki sposób, że wewnętrzna strona dłoni jest kierowana w ich stronę.

Za niedostosowanie się do sygnałów wydawanych przez policjanta kierującego ruchem drogowym, kierowcy pojazdu grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł, a piesi na mandat w wysokości 100 zł. Co ważne, gdy na skrzyżowaniu znajdują się znaki drogowe, działająca sygnalizacja świetlna i policjant kierujący ruchem to bezwzględnie mamy obowiązek wykonywać polecenia policjanta.

kom. Tomasz Żerański

 

Powrót na górę strony